Verjamem, da je ena izmed stvari, na katere pomislimo, ko nam kdo omeni Moskvo in Rusijo, Kremelj.
Prvi je v 12. stoletju dal Kremelj v Moskvi zgraditi knez Jurij Dolgoruki, ki ga stejejo za ustanovitelja danasnje ruske prestolnice.
Beseda kremelj (rus. кремль) pomeni utrdba, zato ni nic cudnega, da so ga zgradili med dvema rekama, ki sta pomenili naravno obrambo. Na eni strani tece reka Moskva, druga reka – Neglinka, pa danes tece pod zemljo.
Moskovski Kremelj obdaja zid, ki je debel od 3,5 do 6 metrov in visok od 9 do 18 metrov. Vanj je vzidanih 19 stolpov.
Ta prostor je ves cas predstavljal sedez oblasti. Tam niso bili samo carji, ampak tudi komunisti, ko so si leta 1961 dali zgraditi ogromno dvorano za svoje kongrese. Ta dvorana se sedaj imenuje Drzavni kremeljski dvorec oz. Государственный Кремлёвский дворец in ga uporabljajo za razne kulturne prireditve. Upam, da nam bo v tej dvorani uspelo videti Labodje jezero 🙂
Danes je v Kremlju sedez ruskega predsednika in njegove administracije. Putin ne zivi tam, ampak v zahodnem delu Moskve, ki velja za najcistejsi in najprestiznejsi del mesta; vsaj tako so nam povedali na avtobusni ekskurziji po mestu, ki jo je za nas (brezplacno) organiziral nas institut.
Kaj si je ta cas mozno pogledati v Kremlju:
Carjev top – Царь пушка. Kopija je bila narejena leta 1986. Top je dolg 5,34 metra in tehta 40 ton.
Carjev zvon – Царь колокол je visok 6,14 metra in tehta 200 ton. Ta zvon so naredili na podlagi ostankov zvona, ki se je razbil v pozaru leta 1701. Kopijo originala so naredili med leti 1733 in 1735. Na zalost cez 2 leti spet izbruhnil pozar. Po razbeljenem zvonu so zaceli zlivati mrzlo vodo in zato se je del zvona odlomil.
Stolnica/katedrala Uspenskega (nisem prepricana v pravilnost prevoda besede :)) – Успенский собор. V 70. letih 15. stoletja se je car Ivan Grozni odlocil, da bo na mestu, kjer je ze prej stala ta cerkev, zgradil se vecjo cerkev. V tej cerkvi so kronali vse ruske kralje in carje. Poleg cudovitih fresk in ikon je v notri tudi tron na katerem je molil Ivan Grozni.
Stolnica/katedrala nadangela Mihaela – Архангельский собор je bil zgrajen v zacetku 16. stoletja. V njem so pokopavali moskovske kneze in carje vse do 1712, ko je Peter I. prestavil prestolnico iz Moskve v Peterburg. V cerkvi je tudi grobnica najmlajsega sina carja Ivana Groznega.
Cerkev (ne-vem-cesa, ker nisem nasla prevoda – riznopolozenie) – Церковь ризноположения je bila zgrajena konec 15. stoletja in je veljala za “domaco” cerkev ruskih metropolitov in kasneje tudi patriarhov.
Vec stvari si lahko preberete na dodanih povezavah, kolikor sem jih pac nahitro nasla 😀
se mi zdi, da je Moskva en fotografski raj. 🙂
Glede na svetlobo je bolj nasprotje raja. Predvsem zanimivi motivi.
Očitno so se vsi ljubljanski oblaki preselili v Moskvo 😉
Ja nič, zdaj bom pa res enkrat moral v Moskvo… 😀
krasno.
Vedno sem si želela videti Kremelj… Kaj pa ena katedrala oz. cerkev, ki ima več okroglih, pisanih turnov? Sem misla, da je del Kremla?…
ja še enkrat več si dokazala tvoje fotografske sposobnosti. pa odlično si predstavla rusijo do zdej
ODLIČNO
@asajt
Vem, katero cerkev mislis 🙂 To je cerkev Vasilija Blazenega in je takoj zraven Kremlja na Rdecem trgu. Drzi se! 😀