Do mojih ušes so priromale govorice o tem, da študenti po dopolnjenem 26. letu starosti, kljub temu da imajo status študenta, niso več opravičeni do obveznega zdravstvenega zavarovanja preko staršev.
Danes sem šla novico preverit na spletno stran ZZZS in tam našla naslednji tekst:
24. avgust 2008
Starostna omejitev za zavarovanje družinskih članov – šolajočih se otrok na dopolnjeno 26. leto.
Dne 24.08.2008 je pričel veljati Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-K) (Uradni list RS, št. 76/2008 z dne 25.07.2008). Z 12. členom navedeni zakon spreminja določbo 22. člena Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Ur.l. RS, št. 72/06 – ZZVZZ-UPB3, 114/06 – ZUTPG, 91/07, 71/08, 76/08) tako, da postavlja starostni limit 26 let za vključitev v obvezno zdravstveno zavarovanje kot družinski član – otrok.
Za osebe, ki so že dopolnile 26 let, obvezno zdravstveno zavarovanje na tej podlagi kljub veljavnem potrdilu o šolanju tako ni več dopustno.
Zavezanci za prijavo morajo za zavarovane osebe, ki jih prijavljajo v obvezno zdravstveno zavarovane kot družinske člane – otroke, in bodo v času veljavnosti priloženega potrdila o šolanju dopolnile 26 let, z dnem dopolnitve 26. leta vložiti odjavo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja po predmetni podlagi.
Zavarovane osebe, ki so med časom veljavnosti potrdila o šolanju dopolnile 26 let, si morajo najkasneje v 8 dneh po dopolnitvi 26. leta urediti obvezno zdravstveno zavarovanje po zavarovalni podlagi, za katero izpolnjujejo pogoje.
Več o možnostih vključitve v obvezno zdravstveno zavarovanje si lahko preberete tukaj.
Obrnete se lahko tudi na najbližjo Območno enoto ali izpostavo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Ob prebranem me ni toliko razburila novica o starostni omejitvi, kot dejstvo, da nas o tem ni nihče obvestil! Sicer me ni doma doma, kamor prihaja vsa moja bolj pomembna pošta, ampak so mi domači povedali, da v zadnjih dneh na naš naslov ni prišlo nobeno pisemce, ki bi nosilo moje ime. Če nič drugega, bi lahko ZZZS vsaj vsem študentskim servisom ((Po moje imajo servisi največjo bazo podatkov o študentih in njihovem statusu. Če nimaš statusa, si moraš tako ali tako ne glede na starost sam urediti in plačevati zavarovanje.)) naročil naj nam pošljejo elektronsko pošto/sms in nas na ta način obvestijo o novi situaciji, v kateri smo se znašli. Predstavljajte si, da se komu kaj zgodi in ga odpeljejo k zdravniku, ki mu potem izstavi račun, ker ni bil zavarovan, on/-a pa sploh ni imel pojma, da se je kaj spremenilo. Nič nimam proti redu. Res ne. Samo komunikacija je potrebna, dragi moji. Komunikacija. Bog-si-ga-vedi, koliko denarja dajo za razne reklame, pa ne morejo naokoli poslat enega PAMETNEGA obvestila!
Ali nekateri res mislijo, da ljudje vsak dan gledamo, če se je na njihovem zavodu kaj spremenilo, kar bi nas lahko zadevalo? Če hočejo moj denar, naj me o tem vsaj korektno obvestijo!
DODATEK:
22. septembra dodajam podatek, da sem prejšnji teden dobila pošto od ZZZS. Sporočili so mi, da je bil sprejet novi zakon in da si moram v skladu z njim z začetkom šolskega leta 2008/09 urediti zdravstveno zavarovanje.
Pa je šla stvar potiho mimo… Kje so pa študentke organizacije? Nimamo?!?
Oolong, dovolila sem si izbrisati tvoj drugi komnetar, ker je bil identičen prvemu. Predvidevam, da ti je po oddaji prvega komentarja napisalo, da je bila povezava s strežnikom prekinjena in si ga napisala še enkrat. Ne vem zakaj se to dogaja. Pardon.
Kot mama treh šolajočih in študirajočih otrok ne vidim, zakaj takšna panika. Če v sedmih letih (od 19. do 26. leta starosti) nisi sposoben končati štiriletnega študija, je bolje, da vse skupaj kar pustiš.
Meni se jebe, danes sem šel po delovno knjižico 🙂
@Oli: Kaj pa bodoči zdravniki?
Študentje v Sloveniji smo ga najbl najebal 🙁
say what? zdej mi ni pa nič več jasn …ko sem dopolnila 26 so mi na Miklošičevi rekl, da dokler imam status ni pene, pa tudi ko potrjujem zdravstevno kartico nič ne kaže, da bi bilo kaj narobe 😕
@Oli: Kaj pa, če se za študij odločim šele npr. pri 25-ih?
@Pi.Roman: V takem primeru si bo pač osnovno zdravstveno zavarovanje uredil na drug način, tako kot to počnejo ostali študenti ob delu. Jasno, da država ne bo sponzorirala “iskanje samih sebe” celo življenje.
Glavni problem je predvsem to, kar je izpostavila Kandela: porazno obveščanje o spremembi s strani tistih, ki so za to pristojni.
@Oli: Kaj te briga kako dolgo kdo študira? Zavarovanje si med pavziranjem itak moraš plačevati sam.
Sploh se pa tu ne problematizira tega če in iz katerega naslova pripada zavarovanje študentu po 26-tem letu, pač pa to, da jih o tem, da so jim zavarovanje prekinili, ni nihče obvestil.
Moj kolega je šel včeraj k zdravniku in bil totalno presenečen, ko so mu rekli, da bi moral plačati za pregled in zdravila. Kaj če bi se mu v tem času zgodilo še kaj hujšega?
Sploh pa ne vem kako lahko to sploh naredijo: če ti je bila pravica zavarovanja do konca šolskega leta že podeljena (na podlagi prejšnjega zakona), ti je ne bi smeli vzeti. V pridobljene pravice namreč niti zakon ne sme posegati. Tu ne bi smelo biti retroaktivnosti.
ja tudi jaz sem bila šokirana nad tem, ko mi je kolegica na faksu vprašala, če vem kaj o tem. baje da greš s potrdilom o šolanju na svojo občino in te prijavijo kot občana ali nekaj takega
Tu gre za obvezno osnovno zavarovanje, ki je seveda brezplačno, samo malo morate letat in se prijavit kot občani. Raje se pozanimajte kako je z dodatnim zavarovanjem!
Sicer pa se bom, s sivo knjižico v žepu, začel pizdit na lene študente, haha.
Chef, sicer se še nisem pozanimala, kako bom rešila to težavo, samo tisto leto, ko sem pavzirala in sem plačevala zavarovanje, sem dobila s PLAČILOM osnovnega zavarovanja drekec pekec. Če sem hotela kdaj z receptom v lekarno (če so bila tista zdravila na recept sploh brezplačna), sem morala plačati še DODATNO zavarovanje. Sicer pa vsi vemo, da so zavarovalnice nenasitne. Za vsako kocino posebej 😉
Drugače pa ne ti meni o lenih študentih, sfalirani študent! 😉
To, da niso obvestili, je v resnici malodane nedopustno. Vse ostalo pa, “welcome to the real life”. Obvezno zdravstveno zavarovanje, ki ga placuje delodajalec, ne krije kaj dosti. Najbrz skoraj vsi placujemo dodatnih cca. 21€ na mesec za dodatno zdravstveno zavarovanje.
Sicer pa, kot so ze napisali. Do 26 leta je ze skrajni cas da dostudiras. Zdravniki so izjeme, ker njihov studij pac traja dlje. Za njih bi torej mogoce kazalo dodati kaksno izjemo v zakon, tako da imajo enake pogoje kot vsi ostali.
ah ja…. bo treba čimprej it iz Slovenije; oz. takoj po koncu študija =)
Le glejte, da boste volili Janšo saj res lepo skrbi za študente;)
V primeru izvolitve bo ukinil še neobdavčeno študentsko delo, zavarovanje pa skrajšal do 21 leta.
Jebat ga, nekje pač mora prihraniti sto miljončkov za financiranje Slovenskih tednikov ter skrbeti, da je njegov račun na Tajskem vedno bolj poln saj nikoli ne ve, kdaj bo moral revež v penzijo.
torej samo medicinci so opraviceni dolgega studija…kaj pa recimo arhitekti? pa mogoce kaksni strojniki in gradbinci? to ni tezek studij, ne? mislim, da je zelo primerljiv predvsem s fdv-jem in filo faxom…..bolj, ko razmisljam, vec primerjav najdem! kaj pa recimo tisti “res neumni studenti”, ki grejo studirat na 2 faxa? tisti so pa najbolj leni, ne?
drhal neumna, ne? kako so lahko tako neumni, da se vpisejo na 2 razlicni fakulteti, koncajo seveda in se potem izobrazujejo se celo zivljenje? tezko za razumet, ne?
dejstvo je, da ni bilo obvestil in da je slo mimo. tako kot je sla mimo uvedba placljivih studijev in to za vse….brez demonstracij, brez porocanja, brez besede…
Lejte gospodje. Sm študentek na FS v LJ. In ja, da se do 24 leta met na strojni diplomo, sam mal resnosti je treba. Kar pa pri 90% SLO študentov ni opazit. Tko da ne se zdej jokat, če nam bo država vzela vse ugodnosti, sami smo si jih zapravl. Kva pa dijaki? Kere ugodnosti majo pa oni? Pa lih tko nam polnijo račune preko študenstkih servisov. Še malce ne dobijo po vseh šolah, kva da bi šele o kosilu sanjal, pa tud če so po 10 ur od doma.
sej je prov, kaj boš cel živlenje študent pa kaj te bojo cel živlenje starši futral?
pr teh letih pa res lahko začneš že mal s svojo glavo mislit in prevzet mal odgovrnosti zase…
Sam sem sicer začel delati še pred zaključkom zadnjega izpita, ker me je institucija, ki me je štipendirala, nujno potrebovala. Tako nisem izkusil niti dneva absolventskega staža. To je bilo še v osemdesetih, ko sem sam osebno poznal »študenta«, ki je bil že v zgodnjih tridesetih in imel status rednega študenta. Pa vseeno! Ali se vam, sedanjim študentom ne zdi, da vam (in nam) po drobtinicah jemljejo in odrekajo čisto običajne stvari (zdravstveno zavarovanje, dostopno šolanje, …) ki so nam bile včasih samoumevne? Ali se lahko od sedanje študentske populacije sploh pričakuje, da bo kdaj organizirano posegla v družbeno življenje in preusmerila tok dogodkov?
Jaz bi dal še prej. 25 let je meja. Če do tedaj ne doštudiraš, pol pa tudi. Do zdaj se je samo podpirala lenoba.
Matr, ni mi prejšnjega komentarja objavilo.
Včeraj sem poslušal nekoga iz študentske organizacije. Že dolgo vem, da v tej organizaciji povsem očitno sedijo lumpje, ki nimajo pojma, vse kar znajo, je pa pizdenje, ki študentom prej škodi kot kaj drugega.
Tudi zdaj so zagnali cel cirkus, namesto da bi najprej preverili za kaj gre. Jaz na primer ne vem nič, razen, da so ukinili OBVEZNO zavarovanje, ki bi MORALO biti zastonj, si pa, Kandela, že druga oseba, za katero sem slišal, da je dejansko plačala tisto, kar je njena ustavna pravica. Jaz sem imel to prav lepo zastonj.
Verjetno je sicer res, da vam s tem propade tudi dodatno zdr. zavarovanje, ampak tega očitno še nihče ni preveril, pizdijo pa vseeno. To mi gre na živce.
In na živce mi gre, ker študentska organizacija in v bistvu skoraj vsi študenti še vedno mislijo, da je študentsko delo najboljša stvar na svetu. Ja. Brez sociale, brez malice, brez potnih stroškov, brez dnevnic. Ničesar! Študentsko delo je lahko fina rešitev za kratkotrajno delo, ampak študentje smo delali full-time po celo leto, dobili pa prst v ritko.
Praktično že dve leti delam, delovne dobe imam pa… Khm. 0. Edini, ki pri študentskem delu res zaslužijo, so delodajalci. In seveda ŠOU, ki točno zato širi famo, da je študentsko delo oh in sploh.
Kot da zakonodajalec ne bi mogel uvesti neke oblike kratkotrajnega dela.
mislim da ni tukaj problem v študentih, temveč v pomanjkanju delovnega kadra v organizacijah kot so industrije in trgovine. Zato tudi delajo tak bum iz vsega. seveda treba je napolnit državno blagajno, a kaj le če noben noče delat za 500 eur. Ker je slo pač država, ki je v
nasprotju z ostalimi zelo neurejena in skorumpirana mislim da je za študente z vizijo edina
možnost po končanem študiju avstralija, anglija, nova zelandija, kanada. tam ni predsodkov
glede let, kot je pri nas.Dela je pa seveda polno in dosti bolje plačano.
No, jaz sem pa ena izmed tistih “lenob” ki je vpisala tudi na vzporedni študij in še 2 leti kasneje sem začela študirat. Seveda sem bla tudi jaz jezna, predvsem zaradi neprimerne komunikacije.
Res mi ni vseeno da po vseh teh premantranih letih, dvojnih študijskih obveznosti sem kaznovana s plačevanjem zavarovanja.
Študenstki servisi so to zagato pri takih študentih kot sem jaz, rešili s podpisom izjave da kljub starosti 26 še nisi študent na fakulteti več kot 5 let. No, tu očitno niso vključili tega pametnega člena.
@lollypop
Vsaj kar se tice strojnistva… UNI studij ima 9 semestrov + 2 za absolventa. To je skupaj torej 11 semestrov = 5,5 let. Ce zacnes studirati pri 19ih, potem imas do 24,5 oz 25 leta dovolj casa da koncas studij. Je ze Skjar cisto lepo povedal kako je s tem.
In ja, studentsko delo je sicer super, samo ne na tak nacin kot je to urejeno sedaj, ki v resnici se najbolj koristi delodajalcem. Sem kar precej delal preko studenta. Je pa res, da sem zaradi tega vsaj pol leta, ce ze ne 1 leto kasneje koncal studij. Pa je bilo vse v rednem roku.
@Lollypop, nič še ni prepozno.
Volitve so čez devet dni in tam izberi tiste, ki bodo v bodoče naredili več dobrega.
Te Janševe barabe(SDS) so delale samo škodo, torej je sedaj treba voliti alternativo in potem lahko upamo na izboljšanje našega stanja-sedanji nesposobni, koruptivni, klientilistični SDS+NSI je pa treba za vedno spokati z oblasti.
Če se ne bi delale barabije kot se s Patrijami, Mercatorjem, Sijom,… bi študentje ne imeli samo brezplačno zdravstveno zavarovanje temveč lahko tudi zelo lepo štipendijo.
Lp
@Chef, opažam, da ti večkrat kaj ne objavi in moraš pisati znova.
Namesti si Firefox razširitev Recover Form in potem ko vidiš, da se kaj izbriše(oz. ne objavi) samo še enkrat obiščeš stran in nato z desno miškino tipko klikneš na prazno okence ter izbereš recover in ti prikaže tisto kar si nazadnje na tistem okencu napisal.
Res uporabna razširitev, edino šumniki ji še delajo težave;(
Lp
OK, razen katastrofalnega obveščanja, ne vem v čem je problem. Če ne moreš biti osnovno zavarovan kot otrok, se pač zavaruješ kot občan (če nimaš dohodkov, če jih imaš, itak ni problem). Dodatno zavarovanje si moraš pa pač plačevati, tako kot si ga moramo vsi. Študentsko življenje ni poceni, torej te financirajo starši ali pa delaš in se financiraš sam, v vsakem primeru 20 € ni znesek, zaradi katerega bi se ti svet podrl.
Kar se pa tiče študentskega dela, je pa to navadno izkoriščanje in način, kako mlade zadržat na fakultetah in jih ne spustit na trg dela, kjer bi brezposelnost hitro poskočila za nekaj %, to pa pač ne bi lepo zgledalo, kaj ne? Študentje furajo to delo do onemoglosti, ne vejo pa, kaj zamujajo – dopust, bolniška, regres, nadomestilo za prevoz in prehrano, potni stroški, dnevnice, … – vse pravice, ki jih imajo redno zaposleni. Da ne govorimo o plačanih prispevkih, zavarovanjih, itd. Seveda je delodajalcem v interesu zaposlovat čim več študentov, ko pa diplomiraš, pa “Hvala za sodelovanje in nasvidenje!”. Potem pa začneš iskat službo in ugotoviš, da ni ravno povpraševanja po tvojem profilu, ker tvoje delo opravljajo študentje za pol cene. In si se prisiljen zaposliti, kjer te pač vzamejo, ker drugega ne dobiš, plača je pa na koncu manjša, kot si jo imel prej (samo denarno nadomestilo, vseeno imaš prej naštete ugodnosti). In potem se širijo zgodbice: “Ja, ko sem bil pa študent, sem pa več zaslužil kot zdaj, delajte kot študentje čim dlje.” Noben pa ne pomisli, da bi lahko v parih letih, ko jih zabušiš kot študent, tudi dobro napredoval in izhodiščna plača nikoli ni glavno merilo. Meni se je plača v 2 letih od prve zaposlitve dvignila za 100% (pri istem delodajalcu). Najprej je res zgledala bolj slabo, potem je bila pa kar solidna.
chef, dodatno zavarovanje ne propade če nimaš obveznega, v primeru da se ti kaj naredi, plačaš samo tisti del, ki ga krije obvezno. Ob kakšnih prehladih ali kaj podobnega sploh ni panike, pregled pa še kakšen rentgen pa ne vem če boš prekoračil vsoto, ki bi jo moral plačat za premijo, če je kaj resnega potem pa ni fajn, če si brez,…
Upam, da se zavedate, da smo vsi lepo o vsem obveščeni. Uradni list RS izide vsaj enkrat tedensko. Vsak ga lahko kupi ali najde v knjižnici. Tudi na internetu je.
Verjetno se pred kakšnimi potovanji vsi sami informirate kako in kaj. Ne vem, zakaj bi bilo tukaj kaj drugače. Najdi UL saj obstaja v papirni in virtualni obliki. Samo čas si je potrebno vzeti.
Mi je pa neumno to, da študente omejujejo z leti. Če si študent si pač študent, ne glede na leta.
Edino pravilno!
Nima smisla podpirat tiste, ki izkoriščajo preveč prijazen sistem, zakaj le bi se država trudila za tiste, ki vlečejo študij v nedogled! Mogoče bi lahko znižali kriterij in naprimer študentom medicine omogočili še kakšno dodatno leto, ker je ta študij res dolgotrajen in težak
Najhujše je to da ta katastrofa glede z obveščanjem sploh ni prvi taki primer. Tako da začnem počasi sumit da pride do težav v komunikaciji zanalašč! Letos sem slišal pritožbe dijakov ker jim noben ni povedal da so spremenili zakon o štipendijat, tako da so zvišali potrebno povprečno oceno da so obdržali zoisove. Vse lepo in prav da so dvignili, s čimer se osebno popolnoma strinjam. Sam da škandala je prišlo takrat ko so za spremembo zakona zvedeli šele slab mesec pred zaključkom šolsega leta… vgavnem takrat ko teško še kaj popraviš. Da je stvar še hujša so tudi vprašali na šoli in na odgovornih ištitucijah in nikjer niso imeli primernega odgovora na ta problem…
@Oli: Zanima me če boš enako mislila, ko bood tvoji otroci študirali več kot sedem let. 🙂
Ok, glede na to da fax pocam že 10 let bom še jst neki napisala, glede na to da sem bila v tem času deležna vseh možnih sprememb. Meni osebno so poslali obvestila s študentskega servisa in tudi z oddelčne organizacije, notri je bilo med drugim zapisano, da stane osnovno zavarovanje če nimaš prihodkov 14 eur in dodatno zavarovanje okoli 22 eur. Ker sem med svojim študijem tudi pavzirala vem, da je bilo osnovno zavarovanje če nisi imel prihodkov zastonj. Sm pa bila tudi v situaciji, ko nisem imela osnovnega zavarovanja in sem imela zaradi tega tudi probleme pri zdravniku čeprav sem dodatno zavarovanje imela. Kaj je dejansko s tem ne vem, jaz samo povem kako je bilo. In točno tako kot je rekel Igor, če si študent si študent ne glede na leta, po starših si tako ali tako zavarovan samo takrat ko imaš status, če ga nimaš si plačuješ sam. Zakaj je potem treba omejevati z starostjo, če itak vlečejo denar od tebe takrat ko nimaš statusa? Ker itak plačuješ zavarovanje, pa višje prevoze z mestnimi avtobusi, da ne omenjam izpitov, ki vsaj na naši fakulteti dosegajo tudi 50 eur na izpit. Delajo to zato, da bodo študentje prej dokončevali študij? Naj, ampak naj se prej vprašajo kakšne pogoje študentje imajo že ob začetku študija. Jst pač zase vem da sem tokom študija veliko delala prek študenta, ker sta oba starša upokojena, mati invalidno pa si pač nisem mogla špogat, da mi oni plačujejo vse kar rabim za študij. Saj je res, da sem že v srednji šoli zabluzila, pa imela tako slab uspeh, da mi je preostal samo izredni vpis, ampak žal, tisti 300 starih jurjev, ki so 10 let nazaj pomenili kar lep kupček denarja sem si plačala sama in za to da se je to zaslužilo ni šlo malo časa. In ko gledam študente okrog sebe, vsi delajo zato da pridejo čez mesec, ne zato da grejo lahko po koncu izpitov za dva meseca se zapijat nekam v Grčijo. Razen tega, če pogledam moj študij, so nam na prvem predavanju povedali, da imamo možnost naročiti zbirko knjig, ki jih bomo krvavo potrebovali za študij za borih 80.000 sit. Itak da so nam oči ven padle odakle da dobimo te pare. Men je zelo žal, ampak to je ena materina penzija. Knjige za moj študij so sicer dosegljive v knjižnicah, ampak če imam na eni smeri cca. 150 sošolcev mislim da je jasno da je za tistih 10 izvodov povpraševanje veliko, ena taka knjiga pa drugače lahko stane tudi po 50 eur, kar je bolj pravilo kot izjema. Pa zraven so nam tudi že na začetku položili na srce, da naj beremo dnevne časopise (čim več tem bolje) in pa kakšne kritične revije. To vse stane. Ja imajo v knjižnicah, do katerih se je pa pač treba tut prošetat, pa včasih tudi na vrsto počakat da je čitalnica frej. Da ne govorim o razparceliranih urnikih na fakultetah, ki so razpršeni čez cel dan (vsaj pri nas) od 8-ih zjutraj do 8-ih zvečer, s pavzami vmes, da se ti ne splača niti domov it, ker se lahko samo še obrneš in greš nazaj. In potem se lahko učiš lih na klopci med vrvežem, ker naša čitalnica premore ravno 30 sedežev in je do devetih zjutraj zabasana do konca. In če smo že ravno pri lenobi študentov, mi je zadnjič celo en profesor priznal, da je študentom naloženih preveč stvari, ki nimajo veze s študijem. Sej je res da se eni preseravajo, ampak če naredimo en presek mislim da je več takih, ki delajo zaradi finančne nuje, kar ima za posledico tudi to da traja vse skup dalj časa. Kok dalj? Pa ti ne vem, najbrž je odvisno od študija do študija. Pri nas imamo v povprečju za prebrat 10 debelih knjig na izpit, pa če preračunamo je to vsaj 90 knjig na leto, pa dvomim da se knjige za študij lahko preberejo v dveh dneh. Pol si pa malce zračunajte koliko časa ostane zraven predavanj še za kaj drugega. Sicer pa, saj ni treba da je človek puščavnik samo zato ker je študent. Ampak očitno tista peščica k se preseravajo mečejo slabo luč na vse študente.
Janis, nekaj mi ni jasno. Kaj pol to kao velja od tistega dneva dalje ko je bilo sprejeto in si mormo it na vrat na nos (med izpiti in učenjem seveda, to ziher ne bo nič vplivalo, saj vse zveš takoj in na enem mestu:) rihtat novo zavarovanje?
Več informacij:
http://www.studentska-org.si/?q=node/view/457
in
http://www.studentska-org.si/?q=node/view/450
Sem poklicala na ZZZS – območna enota Celje. Rekli so, da imajo navodila, da zavarovanja ne prekinejo pred koncem šolskega leta (torej 30. septembra). Ko sem ji povedala za primer, da so to na eni njihovi izpostavi naredili, je rekla, da so postopali napačno. Jaz bi temu rekla nezakonito.
No tak da tudi, če so vam zavarovanje prekinili in se vam v tem času kaj zgodi, ni panike, ker je to njihova napaka in vi zaradi tega ne smete trpeti.
Oli,
morda pa eni redno študiramo na podiplomski ravni in nismo zaposleni!!! Ne meči vse v en koš!!!!
Tudi sama sem izvedela za to novico pred dvema dnevoma in sem bila prav ogorčena na način obveščanja.
Sama sem pravnica, pa ne spremljam vsake spremembo VSEH zakonov in podzakonskih predpisov – ker je NEMOGOČE.
Jaz bom samo to napisu, da vsak, ki pri 26. ni zmožen samostojno si življanje zrihtat pa na starše še vedno računa bi se mogu malo zamislit ne pa jokat tlele (pustimo izjeme, ki so bile že omenjene).
Drugače bi pa še dodal da vsem tistim ki se status izteka naj pazijo tudi pri zavarovanju za tujino (pri naročilu kartice zdravstvenega zavarovanja za tujino) – namreč nebodo vam je izdali saj le-ta velja 1 leto od izdaje, ker pa vam status poteče z oktobrom, vam je nebodo izdali dokler statusa ne podaljšate (vpis) ali spremenite.
Barbara, najboljš da pokličeš na svojo izpostavo (na strani ZZZS so vse telefonske številke) in vprašaš kak je s tvojim zavarovanjem. Če so ga tudi tebi slučajno prekinili, pa jim reči, naj le preverijo, če je bilo to pravilno in ti ga vzpostavijo nazaj. Tak, to ti vzame par minut in učenje ne bo nič trpelo :-).
Sicer je to, glede na to, da do take prekinitve ne bi smelo priti, le vprašanje vpisa (ne pa dejanske prekinitve zavarovanja), ampak ti to kaj malo pomaga, ko greš k zdravniku in ti na kartici piše, da zavarovanja nimaš.
eko, tudi jaz sem poklicala (v LJ) in so mi zagototvili, da si to urejam po izteku statusa (btw: tisti iz Lj si to urejamo na Dalmatinovi 1, potem pa še na izpostavi na Miklošičevi)
Janis, nimam (še) težav s tem, itak mi je jasno v katero skupino padem tko da ni panike. Samo čudno mi je blo, ker sem v avgustu še letala od zdravnika do zdravnika, pa mi noben ni reku da bi blo kaj čudnega, tako kot je blo pri tvojem prijatelju, ampak kokr si napisala je to zrihtal. Naj bi bila pa ta novela drugače sprejeta in veljavna že od junija dalje. Vsem, ki si boste morali na novo rihtat zavarovanje pa samo tole še povem. Že nekaj let je v veljavi novi zakon (al je to samo fora zavarovalnic, ne vem) da si je treba dodatno zavarovanje uredit do določenega datuma, drugače ste brez njega TRI MESECE!!!!Tko da Pokahontas,osnovno zavarovanje je mogoče res tako, so pa pri dodatnem precejšnje omejitve in če tega nimaš, plačaš vse recepte in preglede. Vsaj kokr sm jst seznanjena no. Kar se tiče pa informacij po telefonu, tut jaz sem preverjala na tak način, pa sem potem tja hodila s kupom nepotrebnih obrazcev in kupom manjkajočih potrebnih, tako da, ko greste urejat te zadeve, vzmeti s seboj vse možno, pa še v tem primeru se boste po vsej verjetnosti morali vračati. Pa še to, čakalna doba na cesti pred Dalmatinovo 1 je cca. eno uro, ker obratujeta celi dve pisarni. In ob enih zaprejo vrata, pa če zunaj stoji še 50 ljudi al pa ne. Sam tok povem da boste pripravljeni na živčne zlome.
Pozanimal sem se na ZZZS kako je s tem po novem: pred 1.10, se morate oglasit na svoji občini in imeti os. dokument, davčno in potrdilo o šolanju. Da se prijavi kot občan, glede dodatnega zavarovanje je bilo rečeno da naj bi bil okrog 20€.
Sam bi samo opozoril, da je informiranje ni bilo ok. V bodoče bi bilo potrebno dati obvestilo nekam na ŠOU ali pa kam drugam. Iz medijev izvemo za vsak premik, ki ga naredijo vladni predstavniki. Kar se pa tiče sociale in zdravstva pa kot da ne obstajajo.
Grenak priokus, se mi počasi dozdeva koga bom volil…
@Klemen, bodi brez skrbi, da bi na široko poročali, če bi naredili karkoli dobrega za študente.
Janša ima pač pod nadzorom večino medijev in zato lahko slišiš le malo slabih novic.
Prva vlada, ki za študente ni naredila prav nič dobrega je ta Janševa vlada.
Torej treba je voliti karkoli razen SDS(Janša), NSI(Bajuk) ter SNS(Jelinčič), to so naši največji lopovi, ki celo upajo, da nas bodo vodili še naslednji mandat.
Lp
Še tole.
Po 26 letu se morate obvezno sami zavarovat(osnovno+dodatno).
Osnovno vas mora brezplačno zavarovati vaša občina(rabiš vsaj osebno, zdravstveno, potrdilo o šolanju oz. o brezposelnosti, pa verjetno še kakšno potrdilo o premoženjskem stanju).
Dodatno se pa morate zavarovati sami.
Stane cca 22€ imate pa možnost vzeti Triglav, Adriatic ali Vzajemno med njimi je morda evro razlike.
Sicer znesek ni ne vem kako zelo visok a za prazen študentski žep je 270€ letno kar precej.
To je skoraj 14 dni morja ali pa pol potrebnih knjig,….
Vsekakor več kot dovolj, da greste 21. volit enega izmed teh SD, Zares, SLS/SMS,…
Aha, no dobro, bomo pa pač plačevali.
Ko sem bral te komentarje, mi je kar skoraj iz komentarja v komentar kri bolj vrela, ko se pojavljajo takšne, da če do 26. leta nisi sposoben končati študija, potem bolje da vse pustiš… groza. Ne vem ali to pišejo študentje, ali tisti, ki sploh niso študirali in niso imeli stika s študenti, ali kaj.
Ok, študentje medicine, kaj pa študentje prava? Jaz zase lahko rečem, da sem priden, ampak ko ti zacvili, ti zacvili in ne gre. In ker te drugega nič ne zanima pač vztrajaš in to se poplača tako, da ti končno le uspe. Nič ni nemogoče.
V naši državi se pravice itak samo jemljejo. Čez nekaj časa bomo še morali dat prošnjo, če boš želel, da ti sploh zdravniki pomagajo. Preveč je ameriškega vpliva na naše politike. Najboljše, da nam vse vzamejo in si dajo to na račune v tujini.
Treba bo menjat politiko.
Tudi sam sem v pravnih vodah (absolvent prava) in kar se da spremljam zakonodajo, ampak vsega se ne da pregledat.
pa ne bit naivni no, če je že navaden folk pol saj študentje nucajte svojo pamet…pri nas nimaš koga volit, ker nihče nič ne bo naredil za navadno rajo…doštudirajte pol pa via Kanada, Nova Zelandija, Avstralija…tisti kmate pa veze pa lohka ostanete..ni panike 🙂 🙂 🙂
Aja, men so delovn mest potajkunili in sem že osem let brez redne zaposlitve in si vse sam plačujem…saj veste kak prav južna braća: uzdaj se use i u svoje kljuse…
ampak kandela komentiranje pa dela tut če ti stran ne prikaže ko vpišeš besedilo…aleluja SiOl sami geniji ste..prou škoda vas je…
Več informacij:
http://www.studentska-org.si/?q=node/view/457
Lp,
Uff ja, resda še nisem študent(naslednje leto), ampk po prebranih komentarjih resnično upam da se bo situacija izboljšala. Toliko “nepotrebnega” dela za eno samo samcato zavarovanje… Kaj šele ostale stvari, ki pestijo študente?
Draga mati Oli, kot ste v tretjem oddanem komentarju napisali, da v sedmih letih ne zaključijo 4 letnega faksa… kaj pa zdravniki? ki p sestih letih splosnega studija morajo se na specializacijo za dve, tri leta na prakso in podobo, studij jim traja (minimalno) 9 let, pa si sami preracinajte koliko je let med 19(s katerimi vecina naredi maturo) in 26. po 26 letu jim je tako poleg zdr. zav. (po novem) odvzeta ze tako tudi stipendija, pokojnina, ki jo mogoce imajo po starsih… potlej pa naj si placujejo se zavarovanje?!!?
Stasa, niso samo zdravniki takšen primer. Če pogledaš pravnike, ko zaključiš 4 leta dodiplomskega študija si en univ.dipl.pravnik in s tem si mogoče lahko kaj več začneš kot z nazivom gimnazijski maturant, ampak kaj dosti pa ne. Vsi bi radi ali nekoga z vsaj 2 leti prakse, mogoče celo s pravniškim državnim izpitom in da tega narediš minejo spet skoraj 4 leta, ker ga prej ne moreš delat, preden nimaš 1 leta prakse na sodišču ali 2 let drugje, kjer je stik s sodiščem in pravom. Da ne omenim čakalnih vrst za prakso na sodišču, ko po 4 leta po tamalem čakaš na prakso, no saj se mogoče sistem kaj izboljšuje ampak v teh letih čakanja, greš v podiplomski študij in si isto BREZPOSELNA oseba, ki študira, imaš status.
V glavnem ni vse z rožicami postlano. Potem pa še država s takimi… pa daj no… bruh.
Lahko bi ze enkrat cela vesoljna slovenija nehala s tem da predolgo studiramo, v avstriji in italiji studirajo se dalj. Pa v Avstriji med faksom naredijo kaksno prakso, nisem pa videla da bi tako mnozicno delali studentje kot pri nas. Moja cimra na Dunaju recimo kelnari cez poletje in malo tudi cez leto, pa domnevam da to ni njen glavni vir dohodkov glede na to da je njen oce odvetnik.
Je pa zalostno da sem jaz skozi faks delala skoz v pisarni, pisala, organizirala, ipd.
Danes pa doma se zaposlitve za 5. stopnjo izobrazbe ne morem dobit.
Mogoce je studentska organizacija tudi malo zaspala, ker so bile pocitnice.
Glede na to, da lahko na zaposlitev racunam le v tujini, doma pa ravno ce dam noge pravemu narazen, ali pa pravi osebi zlezem v rit, in zelim priti do doktorata, sicer ne najbolj prakticna odlocitev pa vendar, bom itak stara ze cez 26 s statusom in brez zaposlitve in potem sem lenoba, hahaha