Druga svetovna vojna je eno tistih poglavij pri zgodovini, ki so mu v času, ko so v šolo hodili moji starši posvetili veliko šolskih ur, mi pa smo jo obdelali zelo hitro. Verjetno je (bil) zato kriv slab učni načrt, ki se preveč posveča na primer Grkom in Rimljanom ((skoraj cel 1. letnik srednje šole)), obdobje 20. stoletja pa je zelo slabo zastopano. Nekoč sem sicer slišala, da mora od nekega dogodka miniti vsaj 50 let, zato da ga zgodovinarji lahko objektivno preučijo, zapišejo itd. Od druge svetovne vojne je sicer minilo že več kot 50 let, a v naši Sloveniji se zdi, da veliko stvari iz tistega obdobja še vedno ni razrešenih. Ampak to ni tema tega prispevka.

Tokrat je na vrsti vojaška parada, ki jo vsako leto 9. maja, ko se praznuje dan zmage, pripravi ruska oblast, da praznuje zmago, ki so jo z Rdečo armado leta 1945 dosegli v Veliki domovinski vojni, kot Rusi imenujejo 2. svetovno vojno. Na spletu sem dobila fotografije z generalke za letošnjo parado. Spomnila sem se 9. maja 2007, ki sem ga preživela v sobi moskovskega študentskega doma, ker se mi je zdelo, da bodo ulice, predvsem pa najpogostejše prevozno sredstvo – metro, kjer sem se vedno počutila nekoliko utesnjeno, prepolne vojnih veteranov in drugih ljudi.

Rusi so zelo ponosen narod in zelo radi imajo praznike. Že okoli 20. aprila so se kuharice, čistilke in hišniki v študentskem domu pogovarjali koliko prostih dni jim bo odmerjenih okoli praznikov v začetku maja. Okoli prvega maja smo v eni od trgovin dobili tudi oranžno-črne trakove, ki smo si jih, tako kot Rusi, privezali predvsem na torbe.

Oranžno-črni trak je še vedno varno spravljen med mojimi stvarmi in čaka, da ga na praznik navežem na torbo. Na njem je napisan tudi spletni naslov www.9may.ru, ki me je spodbudil k brskanju po internetu. Tako sem med prebiranjem raznih prispevkov na to temo, naletela tudi na blog English Russia, kjer se da videti zelo veliko različnih fotografij, povezanih z Rusijo. Tam sem našla tudi fotografije, ki sem jih objavila v tej objavi. Govorijo pa zgodbo o pripravi na “največjo parado zmage v ruski zgodovini” ((Povezava pelje do ruske novice o letošnji paradi. Tudi, če ne razumete ruščine, si na tej povezavi lahko ogledate video novico, da boste dobili malo boljši občutek, kako parada izgleda v resnici.)), kot so zapisali v novici na portalu Vesti.

Vas zanimajo številke te največje parade?

Na paradi bo sodelovalo 8.729 vojakov, ki spadajo v najbolj elitne vojaške oddelke. Točne številke o tem koliko različnih vozil se bo zapeljalo po moskovskih ulicah in čez Rdeči trg, kjer bo glavni del parade, nisem zasledila. Prebrala pa sem, da so tankom nadeli asfaltu prijazne gosenice, da ne bi uničili vseh cest v mestu. Nič asfaltu prijaznega pa ne bo potrebovalo 69 raznih tipov vojaških letal in helikopterjev, s katerimi se bo ruska vojska pohvalila 300 metrov nad trgom pred Kremljem. Da bo vse skupaj še bolj slovesno, bo poskrbel tisočglavi ((Vojaki, ki igrajo v orkestru, so že všteti v številko 8.729.)) vojaški orkester, ki je letos še enkrat večji od tistega leta 2008.

Vse skupaj bo prava paša za oči (in ušesa), samo vseeno se mi to razkazovanje vojske zdi tako zelo sovjetsko. Kot bi se res vrnili daleč nazaj v zgodovino. Predvsem pa je verjetno to zelo dobra stvar za večje spodbujanje nacionalizma in za prikrivanje tistih zelo neprijetnih stvari o ruski vojski, o katerih sva se pogovarjala tudi z Andrejem Stoparjem. Kakor koli, tudi to je Rusija. Tudi zaradi tega je drugačna in posebna.

Preden si ogledate še ostale fotografije s priprav na največjo parado zmage, naj vam povem še to, da se bo danes, 9. maja 2009, praznovalo tudi v Ljubljani. Ampak bolj kot prireditev Pot ob žici, me zanima praznovanje 40. rojstnega dneva Radia Študent. RŠ je ob tej priložnosti pripravil celodnevno koncertno rajanje na različnih koncih prestolnice.

Naj vam za konec zaželim vesel praznik zmage!
Поздравляю с Днём Победы!
Mogoče se vidimo na katerem od koncertov Radia Študent 😉