Že nekaj časa po Ljubljani srečujem plakate, ki vabijo na štiri operne predstave Petra Iljiča Čajkovskega Jevgenij Onjegin v izvedbi ruskega Bolšoj teatra. Sliši se zelo mamljivo, tako kot veliko predstav, ki jih v svojem julijskem in avgustovskem programu ponuja Festival Ljubljana. Cene vstopnic in število želja nikakor ne najdejo skupnega jezika. Na koncu se je treba odločiti. Pogledati je treba v denarnico ali raje na bančni račun, narediti ožji izbor predstav in sprejeti zadnji odgovor. Jaz sem se odločila, da si bom lahko privoščila največ dve predstavi, predvsem zato, ker nista ravno najbolj poceni. Najprej sem se seveda odločila za opero Bolšoj teatra. Potem pa sem kolebala med plesno predstavo Ruskih Kozakov in med koncertom Orkestra za ljudsko glasbo kitajske radiotelevizije, kar bi bila odlična uvertura v poglobljeno razmišljanje o moji sinološki diplomi.

Ker sta obe moji želji po omenjenih predstavah povezani z meni ljubo Rusijo, me je prešinilo, da bi mogoče lahko s svojim blogom in nekaterim drugim delom, ki ga občasno opravljam na internetu, ponudila nekaj dobrega v zameno za vstopnici. Sestavila sem ponudbo, jo obogatila s povezavami na svoje delo in odposlala po mejlu. Ni bilo treba dolgo čakati na odgovor, ki sem se ga neizmerno razveselila, kar pomeni, da si bom predstavi definitvno ogledala. Kot novinarka. 😎 S sabo bom vzela še starše in mojo enakovredno polovico. 😉 Proti plačilu, se razume. Za svoji vstopnici pa bom, seveda, izpolnila tudi svojo obljubo, da po svojih najboljših močeh na prireditve Festivala Ljubljana povabim tudi vas.


prizor iz opere Jevgenij Onjegin; Tatjana in Levin (foto: Festival Ljubljana)

Preden si malo podrobneje pogledamo vsebino opernega Jevgenija Onjegina ((predstave bodo od 24. do 27. avgusta 2009)) in ruskih Kozakov, naj vam povem samo še to, da se vsekakor splača kvalitetno blogati. Prava debata o tem se je razvila tudi pri Piromanu, ko je s prispevkom So slovenski blogi v zatonu? napovedal, da bo začel pripravljati članke o dvigovanju kakovosti blogov.

Zdaj pa še k obogatitivi tega prispevka z nekaj informacijami o operi Jevgenij Onjegin in ruskih Kozakih. Za vsak slučaj, če vas je zamikalo, da bi malo pregledali program Festivala Ljubljana in si kaj tudi privoščili.
Samo pohitite!
Prvič, ker boste do 30. maja deležni 10-odstotnega popusta in drugič, ker je veliko vstopnic že pokupljenih, kar se vidi tudi na internetnih straneh, kjer prav tako lahko kupite vstopnice.


prizor iz Jevgenija Onjegina; Tatjana (foto: Festival Ljubljana)

Vrnimo se k operi Jevgenij Onjegin Čajkovskega in k enemu najbolj znanih ruskih gledališč, ki ne izvaja samo gledaliških predstav, ampak tudi baletne in operne predstave. Če bo opera, ki doma in po svetu žanje velike uspehe, tako zelo dobra, kot je bil balet Labodje jezero, ki je iz njihove hiše prišel v veliko dvorano v Kremlju, potem je vreden tudi 84 evrov, kolikor stane nadražja karta za opero. Vseeno pa je treba priznati, da si, žal, marsikdo tega ne more privoščiti, ali pa se mora zaradi ene vstopnice odpovedati dvema ali trem drugim predstavam …

Opera Jevgenij Onjegin je med leti 1877 in 1878 nastala izpod peresa skladatelja Petra I. Čajkovskega. Pobuda je bil predlog operne pevke Jelizavete A. Lavrovske, ki mu je predlagala naj napiše opero na podlagi istoimenskega Puškinovega romana v verzih, ki ima v ruski literaturi in kulturi zelo velik pomen. ((Puškinovega Jevgenija Onjegina je teoretik naturalne šole Belinski označil za pravo enciklopedijo ruskega življenja v 19. stoletju.)) Operni navdušenci so predstavo prvič lahko videli marca leta 1889 na sceni Malega teatra v izvedbi učencev Moskovskega konzervatorija.

Kratka obnova opere v treh dejanjih in sedmih slikah: ((Predstava traja 2 uri in 45 minut in ima en odmor.))

prvo dejanje:
˙prva slika – poletni večer. Tatjana skupaj z mlajšo sestro Olgo na vrtu poje pesem. Njuni mati in pestunja pa se pogovarjata kako je bilo, ko sta bili mladi. Pridružijo se jim kmetje, ki s pesmijo čisto prevzamejo resnobno, sanjavo Tatjano in brezskrbno, šaljivo Olgo. Potem prideta na obisk še Olgin ženin, pesnik Lenski, ki s seboj pripelje prijatelja Onjegina. Mladi dvorjan Onjegin, ki je pred kratkim prišel iz Peterburga, čisto prevzame Tatjano.
˙druga slika – Pozno zvečer Tatjana v svoji sobi prosi pestunjo, naj ji pripoveduje o svoji mladosti. Vendar dekle komaj sliši pestunjine besede, saj se v njej prebujajo vznemirljiva čustva do Onjegina. Odloči se, da mu bo napisala pismo in mu priznala, da se je zaljubila vanj in da je on pravi zanjo. Medtem se začne daniti in pestunja na Tatjanino prošnjo pošlje svojega vnuka, da ljubezensko pismo odnese Onjeginu.
˙tretja slika
– Tatjana skupaj s sestro v vrtu poje in nabira jagode. Pripelje se Onjegin in Tatjana je zmedena. Le kakšen bo njegov odgovor na pismo? Tatjana z grenkobo posluša njegovo moraliziranje, saj ji, kljub temu, da je zaradi pisma ganjen, ne more dati konkretnega odgovora.


prizor iz Jevgenija Onjegina; smrt Lenskega (foto: Festival Ljubljana)

drugo dejanje:
˙prva slika
– Pri Larinovih se je na povabilo Tatjane zbralo veliko gostov, ki so prišli na zabavo. Med njimi je tudi zdolgočaseni Onjegin. Da bi se maščeval Lenskemu, ki ga je pripeljal na zabavo, začne osvajati njegovo zaročenko Olgo. Lenski je vznemirjen zaradi prijateljeve predrznosti in zaročenkine lahkomiselnosti, zato Onjegina pozove na dvojboj.
˙druga slika – zgodnje zimsko jutro. Lenski in njegov sekundant Zarecki čakata Onjegina, da pride na kraj dvojboja. Lenski razmišlja o Olgi in svoji usodi. Nato se z zamudo prikaže tudi Onjegin. Oba sta zelo vznemirjena, a poti nazaj ni. Pripravita se za dvoboj, zasliši se strel in Lenski mrtev obleži na tleh.

tretje dejanje:
˙prva slika – Na zabavi v Peterburgu se je zbrala vsa peterburška smetana. Med gosti je tudi Onjegin, ki se je pred kratkim vrnil iz dolgega potovanja po svetu. Na zabavo pride tudi knez Gremin z ženo, v kateri Onjegin prepozna ljubljeno Tatjano. Gremin mu pove, da mu je Tatjana prinesla največjo srečo v življenju. Takrat Onjegin začuti veliko ljubezen do Tatjane in se zato poslovi.
˙druga slika – Tatjana doma v salonu vsa vznemirjena bere Onjeginovo pismo. Takrat v salon nepričakovano vstopi Onjegin in ji prizna kako zelo jo ima rad. Tatjana pa se spominja njunega prvega srečanja. Še vedno ga ljubi, a žal je prepozno, da bi bila lahko srečna z njim. Sedaj je poročena in možu bo ostala zvesta, zato prosi Onjegina, da jo pusti pri miru. Onjegin tako ostane sam.


prizor iz plesne predstave Ruskih Kozakov (foto: internet)

Čisto za konec pa še nekaj besed o predstavi skupine Ruski kozaki. Nastopajo že od leta 1991. Njihov logo pa je “Forget Riverdance! This is group dance at its best and most entertaining!” S plesnimi predstavami občinstvu po svetu prikazujejo kozaške vrednote, kot so pogum, ponos, ljubezen in pravičnost. Kozaki so ljudstvo, poznano predvsem po svojem nomadskem življenju, vezanem na konje. Ker so bili zelo dobri konjeniki in vojaki, so varovali meje ruskega imperija in imeli tudi veliko zaslug v bitkah Rusov s Tatari in Turki. Čeprav je bila zanje zelo pomembna vojska, so veliko časa namenili tudi glasbi in plesu. To bo moč videti tudi 25. julija v Kranjski gori ali 27. julija v ljubljanskih Križankah.


prizor iz plesne predstave Ruskih Kozakov (foto: internet)