Neko nedeljo sredi julija sva se odpravila na popoldanski izlet do Cerkniškega jezera. Bila sva navdušena in odločila sva se, da morava ta izlet ponoviti, saj je verjetno to naše presihajoče jezero vedno drugačno in ravno zaradi tega tako zanimivo in čarobno.

Tokrat sva se odločila, da bova nedeljsko popoldne raje izkoristila za izlet do Starega gradu nad Smlednikom, ki je Ljubljani malo bližje kot Cerkniško jezero.

Že večkrat sva opazovala ruševine tega gradu, ko sva se zapeljala na sprehod ali pijačo do Zbiljskega jezera. Tokrat nisva niti pomislila, da bi se ustavila ob Zbiljskem jezeru, saj je bilo vse naokoli zaparkirano in sva se raje odpravila kar naprej proti Smledniku. Vendar sva pred sabo kmalu zagledala zaprt most, ki vodi čez Savo. Niti peš se nisva mogla podati čezenj. Zato sva se morala odpeljati nazaj do glavne ceste in naprej proti Kranju. Že kar na začetku Kranja sva zavila desno, se peljala čez Savo ter skozi večje in manjše vasi prišla do Smlednika. Znašla sva se pred Mercatorjem, o katerem sem pred najinim izletom brala pri Saily, parkirala in se odpravila proti Kalvariji.

Po približno pol ure hoje po Kalvariji in raznih bližnjicah sva prišla do ruševin Starega gradu nad Smlednikom, ki so ga začeli graditi na začetku 12. stoletja in naj bi predstavljal zasnovo in razvoj srednjeveškega gradu v osrednji Sloveniji v najčistejši obliki. Vsaj tako je zapisano na tabli, ki so jo ob ruševinah postavili ljudje iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine.

Svetloba je bila lepa, ruševine tudi, Kandela pa je spet pritiskala in pritiskala na sprožilec fotoaparata in na koncu je nastala tale fotogalerija 🙂

Med sprehodom po ruševinah sva ugibala, kako je bilo, ko je grad še “živel”. Prav zanimivo bi se bilo za kakšen dan vrniti v tiste čase. Jaz bi šla predvsem na kakšen grajski ples. Oblekla bi težko srednjeveško obleko, lovila zrak v pljuča, stisnjena pod steznikom in se odpovedala samo lasulji in ušem, ki so se ponavadi zaredile na ženskih glavah. Potem bi plesala do onemoglosti in si po dolgem spancu privoščila okusen grajski zajtrk, ki bi mu sledil sprehod po grajskih vrtovih 😉

Ko sva končala s tavanjem po ruševinah, sva se mimo gostilne, ki stoji tik pod gradom, sva se po makadamski poti, po kateri se na hrib pride tudi z avtom, odpravila nazaj do smledniškega Mercatorja . Na poti nazaj sva opazovala tudi lepo urejene hiše tam okoli in razmišljala, kako malo je treba, da se človek odpravi na en tak kratek, a zanimiv izlet in vidi nekaj novega.

Priporočava! 😉