Miklavž je že obdaril pridne otroke, drugi dobri možje pa še prihajajo. K nam je darila vedno nosil Miklavž, zato to tradicijo gojim tudi sama. Proti ostalima dvema nimam nič, sem pa mnenja, da se v teh časih, ko bi otroci verjetno najraje videli, da bi jim vsak dan kdo prinesel kakšno darilo, odločimo samo za enega dobrega moža, saj vsi vemo, da to stane 🙂
Kakorkoli že, skromnost je lepa čednost in ker ima večina otrok dandanes že polno vsega in včasih človek res ne ve, kaj bi komu dal za darilo, da bo imelo kakšen učinek, sem se odločila, da bom sestricama, ki sta trenutno edini kandidatki za “prava” Miklavževa darila, spletla kapi. Tako jima je “ljubljanski” Miklavž prinesel enaki rumeno-sivi kapi. Ena od deklic je sicer še tako majhna, da komaj ve zase. Druga pa je bila videti kar vesela, ko sta skupaj z mamico ugotovili, da imata z mlajšo sestrico enaki kapi, ki sta ob novem vozičku za dojenčke in avtomobilu na baterije, seveda, kar zbledeli.
Mogoče sem bila nad kapama še najbolj navdušena sama, saj sem si spet vzela nekaj časa, da malo razmigam svoje prste in domišljijo. Pri tem sem se igrala tudi z mislijo o kakšnem mini dodatku za otroški kapi in spomnila sem se, da sem se že nekje v 2. razredu osnovne šole, ko sem začela hoditi h krožku ročnih del, naučila delati cofke. Bolj preprosto ne bi moglo biti …
Za celotno izvedbo potrebujemo dva lista papirja (večji cof hočemo narediti, večji papir potrebujemo), volno in dobre škarje. Iz papirja izrežemo dva enaka približna kroga. To bomo najlažje naredili tako, da lista prepognemo po sredini in ju obrežemo tako, da dobimo polkrog. Potem pa še na sredini tega polkroga izrežemo en manjši polkrog, tako da bosta lista, ko ju bomo raztegnili, v obliki nekakšnega obroča. Odrežemo daljšo volneno vrvico, jo položimo na enega od obročev, z drugim pa jo pokrijemo. Nato si narežemo daljše konce volne in s pomočjo šivanke počasi oblečemo naš obroč. Paziti moramo samo, da ne obrobimo tudi koncev vrvice, ki smo jo dali med papir – z njima bomo na koncu močno povezali vse nitke.
Bolj na debelo boste obrobili obroček, bolj gost bo vaš cof. Ko se vam bo zdelo, da je vaš cofek dovolj košat, vtaknite škarje med oba lista papirja in počasi prerežite vrvice. Sproti, ko boste vrvice rezali, lahko z vrvico znotraj papirja zategujete vozel. Ko boste prerezali vse vrvice, dobro zategnite zanko okoli njih in odstranite papir. Hip-hip-hip, strašni trik in vaš cof je gotov! 😉
Če bo iz cofka kje štrlela kakšna daljša nitka, ki vam ne bo všeč, jo enostavno odrežite in oblikujte cof tako, kot vam bo najbolj všeč.
Pa imamo mini darilo zase ali za koga drugega. Zdaj me je prešinilo, da bi bil takšen cofek lahko tudi super nadomestilo za mašno pri zavijanju kakšnih večjih daril …
Oooh … obožujem cofe, cofke in vse kar je v povezavi z njimi 🙂 V španiji sem našla prav posebna plastična modelčka za izdelovanje cofkov. Modelčka imata različna premera, tako da dejansko lahko narediš dva različno velika cofka. Če jih moraš narediti veliko, gre precej hitreje. Mi je pa všeč tvoj celoten izdelek 🙂
Super! :)) končno sm najdla dobra navodila za izdelavo cofka! Hvala 🙂 Lp, Maja
Maja, uživaj v navijanju in rezanju cofkov! 😉
To sem nekaj časa iskal – tudi, če bi se dalo kupiti narejene. Vedel sem, da je bilo enostavno, se nisem mogel spomniti trika.
Vidim, da večinoma jemljete cofke kot okrasek, pa so često funkcionalen del oblačila. Če imate pri obleki na glavi kapuco, vam zna ta često padati na oči – kar je neprijetno, če pa se na primer vozite s kolesom, lahko tudi nevarno.
Jaz praviloma ne uporabljam kape (mi je največkrat prevroče nasploh v glavo še posebej) in ker tudi ne nosim več s sabo toliko las, kot v mlajših letih, se pa pogosto in v vsakem vremenu vozim s kolesom, je ta zgodba o padavinah in padanju kapuce čez oči na kolesu še posebej neugodna.
Tudi sicer cof na kapi niu le za okras: pod kapuco poskrbi, da se – še zlasti, če je kapuco malo premočilo ali je mokra zaradi kondenzirane vlage, ta malo prenese na kapo. Poleg tega v zaradi cofa privzdignjeni kapuci povečan ‘zračni žep’ v kapuci pomaga bolje zadrževati toploto v res mrzlih dneh, kot če kapuca leži neposredno na glavi ali kapi (kar pride še posebej prav recimo na smučanju v res mrzlem vremenu).
No, zdaj bom po tvojem navodilu naredil nekaj cofkov različnih velikosti in iz različnih vrst niti in poizkusil, kaj se za moj namen najbolje obnese, potem pa po enega nalepil, našil ali naježkal na notranjo stran vsake take kapuce, ki mi je doslej padala na oči, pa bo ta težava rešena.
Lepa hvala!
Marjan, me veseli, da ti bo moj zapis pomagal.
Res nisem nikoli razmišljala, da bi cof dodajala na notranjo stran kapuce. Zdaj, ko si razložil, se mi zdi zanimivo, smiselno.
Kakorkoli, naj ti dobro uspejo. 🙂
Vse dobro.