Ko sem bila še otrok, se spomnim, da je soseda delala čokolado iz mleka v prahu. Nimam pojma, kaj vse je bilo še v njej, spomnim se samo, da sem bila nad njo navdušena. Potem sem dolgo časa jedla takšne in drugačne čokolade, ki se kupijo v “navadnih” trgovinah ali čokoladnicah. Ko je bila želja po čokoladi velika, priznam, da mi je bilo prav vseeno kdo je proizvajalec, samo da ima okus po čokoladi.
Marca, ko smo bili s sodelavci iz PlanetBIO v Celju na sejmu Altermed, pa je Nina prinesla doma narejeno presno čokolado z oreški. Kakšna eksplozija okusov! Poleg tega je vegansko-presna čokolada tako nasitna, da en malo večji košček (recimo 4×4 cm) zadovolji še tako veliko željo po čokoladi. Seveda se da te čokolade naenkrat pojesti več, ampak, če se znaš ustaviti in vsaj malo prisluhniti telesu, ki si je neizmerno želelo nekaj sladkega in čokoladnega, ugotoviš, da je bil tisti košček vseeno dovolj 🙂
Takrat mi je Nina namenila še zadnji kos, ki je ostal v posodi. Zadržala sem ga v ustih in začutila, kako se je kakavovo maslo pomešano s kokosovim maslom počasi začelo topiti, jezik pa kar ni mogel okusiti vseh različnih okusov, ki so se pri tem sproščali … V naslednjem trenutku me je prešinilo, hočem recept, ker moram to deliti s svojimi.
Recept sem dobila in za veliko noč sva namesto potice ((Potice sva dobila dovolj pri ostalih sorodnikih.)) naredila domačo čokolado.
Sestavine za čokoladno osnovo:
- pol skodelice ((1 skodelica je približno 2,4 dcl)) agavinega sirupa
- pol skodelice stopljenega kakavovega masla
- pol skodelice stopljenega kokosovega masla
- 2 jž ((jž = jedilna žlica)) mesquite v prahu
- 4 jž kakava v prahu
- 2 jž acai v prahu
- 2 jž sojinega lecitina
- 1 čž ((čž = čajna žlička)) vanilje v prahu
- ščepec himalajske soli
Če boste zgoraj omenjene sestavine med seboj zmešali v močnejšem blenderju ali kakšnem drugem mikserju, vam bo prav prišel nasvet, da v posodo najprej dajte tekočine oz. utekočinjene sestavine, šele nato suhe zadeve.
Da bi pri utekočinjanju kakavovega in kokosovega masla uničili čim manj njunih sestavin, ju stalite s pomočjo vodne kopeli ((Kaj je vodna kopel? V nekoliko večjo posodo nalijemo vodo in ko zavre, v to posodo postavimo manjšo posodo s kakavovim/kokosovim/navadnim maslom ali čokolado. Tako se bo naše maslo lepo počasi stopilo, ne bo se prijelo na posodo, niti se ne bo segrelo preveč in bo ohranilo veličino koristnih snovi.)) ali v dehidratorju. S tem boste dosegli, da se maslo ne bo segrelo nad 48 °C, ki predstavlja temperaturno mejo, do katere se v živilih še ohrani večina vitaminov, mineralov in drugih koristnih snovi. Obstajajo tudi boljše indukcijske plošče, ki imajo opcijo taljenja in na 48 °C utekočinijo razna masla.
Vse tekočine dobro zmešamo z ostalimi suhimi sestavinami in dobimo čokoladno osnovo. Če slučajno pri roki nimate vseh sestavin, ki so omenjene v tem receptu, malo improvizirajte. Jaz sem. Najpomembnejše sestavine za čokolado se mi zdijo: masla, agavin sirup in kakav v prahu. Ko mi je zmanjkalo agavinega sirupa, sem ga nadomestila z bolj tekočim medom, a je bila čokolada malo bolj čigumijasta …
Sojin lecitin pomaga, da se kakavovo in kokosovo maslo ne ločita, ko čokolado za nekaj ur – najbolje kar čez noč – postavite v hladilnik, da se lepo strdi. Jaz lecitina nimam, imam pa močan blender, ki je čokoladno osnovo res dobro premešal, kar je tudi ena od opcij, da preprečimo ločevanje masla. Če nimate ne lecitina ne močnega blenderja, baje pomaga tudi, da čokolado na začetku za kakšno uro ali dve daste v zamrzovalnik, zaradi česar se maslo hitreje strdi.
Še to … Zakaj kakavovo maslo in zakaj kokosovo maslo? Kakavovo maslo bo čokoladi dalo bolj čokoladni okus in vonj, kokosovo maslo pa bo poleg vonja dalo čokoladi še mehkobo. Kakavovo maslo je bolj trdo od kokosovega in če sem si prav zapomnila, se začne topiti šele pri 26 °C. Kokosovo maslo pa se topi že pri 23 °C. Zato njuno razmerje določite glede na to, kakšno čokolado bi imeli raje. Če želite bolj trdo čokolado, ki se bo začela topiti počasneje, dodajte več kakavovega masla in obratno.
Če želite namesto “čiste” čokolade imeti čokolado z lešniki, ali čem drugim, lahko te sestavine vmešate v čokoladno osnovo. Druga opcija pa je, da posodo (jaz sem vzela kar en pekač, velik približno 30×25 cm), kjer se bo strjevala vaša čokolada, posujete z raznimi oreški in čez to polijete čokoladno osnovo. Ne pozabite na to, da dno posode najprej prekrijete s folijo ali peki papirjem, da bo čokolada šla lažje ven.
Za “oreškasto” plast lahko med drugim uporabite:
- lešnike
- mandlje
- indijske oreške
- goji jagode
- inkovske jagode
- zdrobljena kakavova zrna
- posušene murve
- sladke yacon rezine narezane na manjše koščke
- in vse ostalo, kar vam srce poželi 😉
V primeru, da čokolada ne bo pretrda, jo boste potem, ko se strdi zlahla razrezali na poljubno velike kose. Meje naj postavlja le vaša domišljija. 🙂
Prepričana sem, da ste opazili, da so vse povezave pri sestavinah usmerjene na spletno trgovino PlanetBIO. 🙂 Malo zato, ker so to moji ljubi sodelavci, še bolj pa zato, ker tudi sama že dalj časa uporabljam PlanetBIO superhrano. Odkar z ljudmi iz tega podjetja tudi delam, sem še bolj prepričana, da je vse, kar prodajamo, res pridobljeno z ekološko pridelavo. Poleg tega ni med proizvajalci in PlanetBIO nobenih posrednikov.
Za konec še malo reklame … Danes in jutri (24. in 25. aprila 2012) PlanetBIO ob nakupu ne zaračunava 3,5 evra poštnine. Ob naročilu nad 40 €, pa bo v vašem paketu pristalo še 300 g gratis kakavovega masla. Več podrobnosti o tej dvodnevni akciji lahko preberete v PlanetBIO eNovicah ali na spletnem portalu Svet je lep.
Moram kaj priletet naokoli.
Chef, saj veš, da si dobrodošel 🙂
Namig: med prazniki, ki so pred vrati, bo presna čokolada zagotovo v hladilniku 😉
Evo, spet sem zamudil.
potrjujem, da je hudo dobra! nazadnje sem zmanjšala zalogo za polovico… (pa domač sladoled je tudi odličen in takoj, ko zbolim, grem še vršičke stestirat!:D)