Zadnje leto, po tem, ko sem zanosila in dobila službo pri PlanetBIO,veliko razmišljam o hrani. O tem, kaj vse ljudje vnesemo vase in predvsem o tem, kako poslušati lastno telo, ga slišati in mu ugoditi. S hrano, s počitkom, z gibanjem … Razmišljala sem že tudi o vegetarijanstvu in veganstvu in pred začetkom leta (2013) sem se celo odločila, da bom na jedilniku od mesa ohranila le ribe. Zanje so me še bolj navdušili recepti, zbrani v mali knjižici Kuhinja Slovenije, ki sva jo pred leti dobila. Zamislila sem si celo, kako si bova (po zgledu sodelavca in njegove žene) enkrat tedensko privoščila slastno ribjo večerjo, ko bo sine sladko zaspal.
Potem pa sta vse moje načrte na glavo obrnila dva majhna lišaja, ki sta se sinu po prvem cepljenju pojavila na licu in jima na začetku sploh nisem posvečala večje pozornosti. V začetku leta sta postajala vse večja, zato sem malega moža odpeljala k zdravnici. Rekla je, da gre za atopični dermatitis. Pri dojenčkih naj bi se ti ekcemi največkrat pojavili zaradi alergije na jajca, mleko in mlečne izdelke oz. na mlečne beljakovine. In kaj lahko naredim jaz, da bi se stanje izboljšalo? Ker sina še vedno dojim, je to pomenilo, da se moram živilom z vsebnostjo jajc, vseh oblik mleka in tudi ribam.
Potem sem šla v trgovino in začela brati sestavine na raznih živilih. Ugotavljati sem začela, da mi tja sploh ni več treba, saj se skoraj v vsakem izdelku, ki sem ga prijela v roke, nahaja tudi kaj mlečnega, npr.: mlečne beljakovine, laktozo, posneto mleko, mleko v prahu, sirotka v prahu ali jajca. Moj jedilnik se je v bistvu popolnoma spremenil, saj sem se morala poleg mleka, jogurtov, skute in sirov (njam) odpovedati tudi vsem sladkarijam, ki se jih dobi v vseh ne-bio/eko oz. “navadnih” trgovinah. Niti kruh ni mlečno nedolžen.
Kravje mleko sem na začetku sicer kompenzirala s sojinim, a ker dermatitis še vedno vztraja, se na splošno odrekam tudi soji in oreškom, ki prav tako veljajo za alergene. Zdaj je v igri riževo mleko. Zadnjič sem ga kupila v Sparu, pa je tako zelo sladkano, da si ga bom od zdaj naprej pripravljala kar sama.
Sestavine za riževo mleko ((avtor je Scott Jurek)):
˙skodelica kuhanega rjavega ali belega riža
˙4 skodelice vode
˙pol čajne žličke morske soli
˙žlica sončničnega olja (po želji)
Kakorkoli. Pravijo, da je vsaka stvar za nekaj dobra. Ugotovila sem, da se brez mleka počutim bolje, tako pravi tudi moja koža in izginjajoči jutranji zadah. Poleg tega sem prepričana, da sem s črtanjem mleka z jedilnika skupaj z dojenjem izgubila še nekaj dodatnih kilogramov. ((Z dojenjem in dvema mesecema brez mleka sem v pol leta izgubila že 10 kilogramov.)) Upam le, da se bo z mojo dieto kmalu sprijaznil tudi grdi dermatitis, ki se je našemu fantu z obraza razširil še po drugih delih telesa.
Uf, mora biti pa kar zagamano, če ne smeš praktično ničesar iz trgovine jest. Kaj sploh še ostane? Samo sadje in zelenjava? Upam, da bo pomagalo. 🙂
Tole riževo mleko se pa sliši skrajno brezokusno. 😛
Na začetku je morda zagamano, ampak se človek navadi. Jaz sem bila kar precej časa na podobni dieti, le da sem poleg vsega drugega z jedilnika črtala tudi gluten – misliš, da to ne bi mogel biti možen alergen? Sama sem namreč s preizkušanjem ugotovila, da mi jajca sploh ne škodijo, mlečni izdelki pogojno, zato jih občasno jem, gluten pa mi povzroča težave, zato ga ni na mojem jedilniku. V trgovinah nadomestne brezvsega izdelke kupujem le občasno – kadar ni časa, da bi jih pripravili doma, tako ali tako pa sta tu še zelenjava in sadje, ki sestavljata večji del mojega jedilnika. Mleko v marsikaterem receptu (recimo za palačinke) lahko nadomestiš kar z vodo, pa se pri končnem produktu sploh ne pozna. Ali pa s sadnim sokom, kompotom itd.
Skratka, ni tako težko, kot se sliši, ampak kljub temu pa držim pesti, da bodo lišaji čim prej izginili. Srečno.
Atopični dermatitis NI alergija. To diagnozo so pri 3 letih postavili tudi moji hčerki. Ponavljam, ne gre za alergijo, ampak za nekaj atopičnega, ki mu ne vejo vzroka. Vsaj meni so to tako razložili. Nočem te strašiti, toda stanje se je iz leta v leto samo slabšalo. Nobena dieta, krema, karkoli ni pomagalo. Pozimi se je vse samo še poslabšalo. Tam nekje pri 7 letih je bilo tako hudo, da tamala ni hotela več pod tuš, ker jo je vse peklo. Koža je bila živo rdeča. Ponoči ni spala, ker jo je vse srbelo. Na koncu so se vse težave čez noč, ampak res čez noč, končale s homeopatskimi zdravili. Nisem nekdo, ki slepo verjame vsemu in mi še vedno ni jasno, kako je možno, da to tako močno deluje. Mogoče pri kom drugem ne, mogoče je tudi hči tako močno zaupala, ne vem, skratka pomagalo je. Zdaj je stara 12 let in še vedno je zdravila. Lišaj se pojavi občasno, vendar v blažji obliki in hitro izgine. Baje se tam do pubertete samo po sebi uredi in izgine. Tudi jaz sem dojila. Zdaj sem že večkrat zasledila, da lahko z mame na otroka z materinim mlekom pridejo tudi slabe stvari, zato se mi zdi tvoja dieta smiselna. Tudi mi smo prenehali z mlekom, v bistvu ga tudi nismo prav veliko konzumirali. Nisem hotela delati kakršnekoli reklame, želela sem samo deliti izkušnjo podobno tvoji. Če sem ti s tem kako pomagala, pa toliko bolje. Če želiš dodatne informacije, sem ti z veseljem na voljo.
Bioresonanca. Sicer ne vem natančno, kako, ampak (pri mnogih) deluje. Vredno je poskusiti. Tale je tudi dr. alergologinja: http://medicamettler.com/
Miran, tako kot je napisala Jagodka. V bistvu sploh ni grozno. Na začetku je malo šok, ker se moraš veliko bolj ukvarjati s hrano, šele s podrobnejšim branjem sestavin pa tudi vidiš koliko kemije vnašamo v telo. Tega riževega mleka še nisem naredila, bom pa vsekakor poskusila 🙂
Jagodka, tudi na gluten sem že pomislila, ampak v resnici ne morem reči, da sem zaradi uživanja kakršne koli hrane opazila zelo očitna izboljšanja ali poslabšanja.
Izpuščaji so sicer zelo zoprni, ampak verjamem, da se bodo zadeve umirile. Če na vse skupaj pogledam iz malo bolj egoističnega vidika, sem pa zanje celo malo hvaležna, saj so postali razlog, da sem še bolj začela biti pozorna na to, kaj jem. Glede na to, da o teh stvareh veliko razmišljam skupaj z možem, bo situacija, v kateri smo se znašli, v bistvu pripomogla k izboljšanju prehranjevanja za celo družino.
Ela, hvala za vašo izkušnjo. Sem vesela, da je tvoja hči, kljub zdravilom, zdaj v redu. Drugače je pa toliko različnih izkušenj s temi izpuščaji. Skoraj vsak, ki je imel otroka z dermatitisom ali pa pozna koga s temi izkušnjami, ima svojo zgodbo. Nekomu je pomagala ta krema, drugemu druga, tretjemu je zadeva po nekaj letih sama izginila, nekoga so v nedogled testirali glede alergij … Če potegnem črto, je očitno vse odvisno od primera do primera. Tudi nam je zdravnica svetovala, naj gremo do homeopata. Midva sva se odločila malo drugače in sva šla najprej do ajurvedskega zdravnika. Je rekel, da nismo prvi, ki smo do njega prišli s tem izpuščajem 🙂 Tudi on ni omenjal, da bi to bilo zaradi alergije, ampak je rekel, da je to genetsko. Priskrbel nam bo neko kremo in kvalitetno sezamovo olje, da bomo najprej poskusili s tem. Poleg tega nam bo predpisal prehrano. Ajurveda namreč daje zelo velik poudarek na prehrano.
Filmoljub, hvala za tvoj nasvet. Tudi sama poznam nekaj ljudi, ki jim je bioresonanca pomagala odpraviti kakšno težavo. Imam pa prijateljico, ki ji ni pomagala … Bomo videli. Zdaj najprej ajurveda, potem pa naprej, če to ne bo pomagalo.
Kandela, ja, prav zato se vedno obotavljam deliti nasvete, ker ima vsak človek, stvar… svojo pot. Ni bližnjic. Samo s tem dermatitisom imam res nešteto izkušenj, vseh tudi nisem naštela. Bioresonanca, ayurveda,klasična medicina, ni da ni. Dermatitis je kompleksna zadeva. To ni problem kože, to izhaja iz imunskega sistema in na to vpliva spet neka tretja zadeva. Hrana, kreme… s tem ga lahko blažimo, odpravimo pa ne. Če si zatrdno odločena, boš tudi ti našla rešitev, samo razmišljaj s svojo glavo in naj te preveč ne zavedejo modne muhe :-). P.S. – gre za homeopatska zdravila
Tudi sama imam podobne izkušnje (sem jih nekaj objavila na svojem blogu). Mi smo se z dermatitisom mučili vse do letos, z omejitvijo podobnih živil.
Na koncu smo prišli do spoznanja da so krivi arašidi, ki se nahajajo v oljih in je to zopet povsod. Sama pečem kruh, delam zavite itd itd. brez adrenalina ne moremo nikamor, da mi otroka kdo ne pregreši.
Všeč mi je bil tvoj komentar, glede “egoističnega pogleda”, ker imam sama enako mnenje. Mogoče le en nasvet; pazi, da ne bo tvoj način prehranjevanja osiromašen, da ne boš otroka prikrajšala za pomembne hranilne snovi, ki jih je potrebno nadomestiti z drugo primerno hrano.
Odkar omejujem prehrano svojega otroka na oreščke in arašide ima kožo belo ko sneg in točno vem, kdaj je zaužil nekaj kar mu ni odgovarjalo. Star pa je dve leti.
Koža je naš največji organ in nanjo lahko vpliva ogromno dejavnikov, pa mogoče nikoli ne bomo poznali vzroka. Vso srečo, da Vam uspe omiliti dermatitis na zadovoljivo stanje.
še moja izkušnja: imam nevrodermitis od malega. takoj po porodu sem dobila osip po telesu. alergijo imam na cvetni prah, trave, na košičasto sadje, arašide pa ne smem niti zavohat – so moj glavni sovražnik. na začetku (dojenček in še na začetku OŠ) sem se morala izogibat jagodam, čokoladi, jajcu, mleku…danes vse to z veseljem jem in ni reakcij (no, mleka skorajda ne pijem). je pa alergija ostala na oreščke – orehe, lešnike, mandlje, če jih pojem preveč in pri košičastem sadju velja enako . torej če ga pojem preveč oz. če ni domače. medtem ko na brazilske in indijske nimam alergije. alergična sem tud na umetne kreme v umetnih torat in slaščicah – ampak tega ne jem že od davno 😀
bila sem na hiposenzibilizacijskem zdravljenju pri 9, 10 letih en teden. je pomagalo. danes pa moram delovati preventivno…tabletke a la flonidan začnem že ta mesec, ker sem v celoti super občutljiva na vse gzoraj omenjeno spomladi in delno poleti (nevro stanje je takrat alarmantno – sploh sem mela težave pri učenju). pač koža ostaja zelo občutljiva tudi na dražljaje, kot je hoja po pomladanski travi…med drugim me xxx krat bolj srbijo piki mrčesa in vse gre name 🙂 posebej bolhe, ki jih nosi mačka.
hočem povedat, da je potrebno bit dosleden pri zdravljenju in navajat na to tudi otroka, ko je seveda že starejši.
letos se bom lotla 1 mesec presne kure. ker bi rada preizkusila pač moje delovanje telesa in reakcije pri takšni spremembi prehranjevanja. veliko ljudi mi je že svetovalo bioresonanco, a se še preprosto nisem spravla do nikogar.
no, toliko. morda malo izven fokusa…morda za kakšno info več 😀
opomba: po porodu moje mame … 😀
mettlerjeva je fajn..verjemi..iz prve roke..ne samo, da nam je odpravila alergije, ko je detece hodilo k njej na terapije, so ji dajali tudi nekaj za odprnost in takrat, v prvem letu v vrtcu, en dan detece ni bilo bolno..ne morš verjet….
Ela, hvala 🙂 Izkušnje so vedno dobrodošle, ker ti dajo snov za razmislek in ti lahko olajšajo sprejemanje odločitev.
Anna, tole tvoje stanje mora biti pa res zoprno, kaj … Upam, da ti uspe najti kaj, kar bi omililo vsaj kakšno od tvojih težav. Ena moja prijateljica je tudi alergična na cvetni prah in je šla na bioresonanco, ampak njej ni pomagalo. Samo naj te to ne odvrne od tega, da bi poskusila, če se ti zdi, da bi ti lahko pomagalo. Sama sem drugače slišala že veliko pohval v zvezi z bioresonanco, ta prijateljica je v bistvu edina, ki je rekla, da ji ni pomagalo.
Omenila si, da boš imela letos en presni mesec … to me je spomnilo, da sem včeraj zasledila, da poteka oz. bo potekal 30-dnevni veganski izziv. Več o tem boš našla na veganeasy.org, seveda, če te to zanima 🙂 Pa srečno!
Aaaa, hvala tudi za tvojo izkušnjo z Mettlerjevo. Super, da je vaše dete zdaj zdravo! Če bomo po ajurvedi potrebovali naslednji korak, je glede na priporočila zelo verjetno, da bomo šli v Laško. 🙂 Srečno tudi vam!
Človek se navadi na marsikaj v svojem življenju hehe, ne vpliva na mojo duhovno rast in na psiho-fizično moč 😀
HVALA TI ZA LINK! Super koristen.
Vse dobro tebi in tvoji družini.
Ok a si resna?
Bravo, ne hodi v trgovino.
A misliš da so v sibirski stepi pazl kako mulci jejo a so se osredotočl na to da jim dajo za jest?
Bohinj lol
Dej mogoč mal pomisl pa ne koj krivit “omfg bad potrošniško družbo”. K to je dost patetično. Zard mene loh tud objemaš drevesa če mislš da bo to kej pomagal.
Loh se pa skuliraš in spečeš ene piroške pa tamauga daš vn iz inkubatorja / karantene
T00m, ali pa, če pridem objet tebe. Mogoče bi to še najbolj pomagalo.
Škoda mi da sm sploh pršu na blogos ker vidim da so spet popolne bedarije. Sicer tega nisem pričakoval od tebe.
Ampak, lej. Vpraši jago-babo
bo odstranla e-je. meso, pa mleko. mogoč ti bo pokazala kako žvet od zraka
http://ekcem.blogspot.com/ Lahko prebereš njeno izkušnjo, če te zanima. Sicer pa, simpatičen, tale tvoj blog 🙂
Pozdravljena, si mogoče razmišljala kaj o stranskih učinkih cepljenja?!!
Priporočam: http://www.sos-cepiva.si/
https://sites.google.com/site/iluzijeocepivih/
Obilo sreče pri spremembah in čim hitrejšo ozdravitem malega.
Tud pri nas doma AD. Alergija na jajca, mleko je bilo samo ena izmed možnosti. Se navadiš, vsekakor pa poskušaj sama – kaj povzroča zadevo.Problem pri alergijah je ker se včasih zadeva odzove malo pozno in potem nisi prepričan. Punca ima AD že 4 leta (stara pa še pol leta več). Najbolj pomaga, da ne jemo jajc. Pregrešimo se občasno s kakšnim iz kakšnega domačega kokošnjaka – pač privoščiš otroku, ker jih ima rada in načeloma mine brez problemov, s tistim od Jate je več problemov, tja do kakšnega tedna. In črtali smo konzervanse – tega hudiča se ne da testirati tako da smo za to porabili kar nekaj časa in posledično praskanja. Stanje slabša tudi klor – tudi to smo rabili kakšno leto, ker najprej smo mislili, da morje slabša stanje, pa smo jo kar naprej tuširali stanje pa je bilo vedno slabše. No potem nam je enkrat kapnilo (ja tudi tega se ne da testirati) in sedaj imamo zadevo močno pod kontrolo.
Kreme pa uporabljamo tele (zgolj nasvet, ne reklama) – Atopiclair za akutno stanje, če se zadeva še poslabša pa Kuterid (stereoidna krema na recept, uporabljamo res poredko, še največ poleti). Drugače pa negovalna krema Aderma, šamopn je tak za dojenčke od Mustele. Za preprečevanje problemov v bazenih pa pokrivno kremo od Adremo – zadeva pomaga 100%, mi smo kar dolgo odganjali dvom preden smo jo kupili.Od takrat dalje ni problem tudi, če je po cel dan na bazenu in v vodi.
Veliko uspeha pri raziskovanju. Pri nas je bil stranski učinek te bolezni tudi v tem, da uporabljamo čim bolj doma pridelano hrano.
Še to Atopiclair je iz Nemčije več kot pol cenejši kot pri nas, je pa to nesteroidna krema.
Najprej ena opomba na toom-ov komentar: upam, da nikoli ne doživi kaj podobnega…do takrat je pa lahko še naprej pameten…
Moji hčerki so pri treh mesecih postavili diagnozo AD, zaradi par flekcev po obrazu. Vzroka niso znali povedati. Ker se je izpuščaj širil, smo se vračali v ambulanto in vedno so nam znali ponuditi samo kortikosteroidne kreme. Ker sem se pozanimala kakšni so stranski učinki teh krem, sem jih že od štarta odklanjala. Smo pa zato probali vse možne alternative…in nič. Potem so ugotovili alergijo na jajca, sem jih nehala jest ( ker sem jo dojila – 3 leta ), nič boljš, pa čez kak mesec na mleko, spet isto. Hčerka pa iz meseca v mesec bolj pikasta, no, to niso bile več pike, ampak gnojne hraste po celem telesu in glavi, skoraj ni bilo delčka čiste, lepe kože. Ker se niso v naši ambulanti nič kaj potrudili smo šli do alergologinje v klinični center. No, tam so ji pa pri devetih mesecih odkrili alergijo na n prehrambenih izdelkov ( jajca, mleko, arašidi in ostali oreščki, soja, agrumi, pšenica, koruza, krompir, histamin,…). V glavnem, bilo je več stvari, ki jih ni(sem) smela jesti, kot ostalih. In tako je še dan danes, štiri leta kasneje. Od vseh alergij sta izzveneli le tista na krompir in pšenico ( kar je bila za nas Amerika ). No, stvar je v tem, da se je koža 100% izboljšala takoj, ko smo iz prehrane izključili vse alergene. Zdaj ima kožo čisto, brez ene pikice…pravzaprav je koža pokazatelj, če kdaj kje slučajno zaužije kak alergen, takoj se pojavi rdeč flekec.
Tako da, kreme niso ne potrebne ne primerne, če poznaš pravi vzrok. Vztrajaj, dokler ne pogruntaš kaj to je. Pa velik sreče 🙂
Dragi moji, hvala za vse nove komentarje! Pri AD mi je najbolj zanimivo, da nas je toliko, ki imamo izkušnje z njim in da ima čisto vsak, ampak res čisto vsak, ki se je srečal z njim, svojo izkušnjo. Zato sem vam še toliko bolj hvaležna, da jih delite tukaj. Na njihovi podlagi lahko človek razmisli o različnih opcijah spopadanja s to nadlogo.
Srečno vsem!
Evo…še moja izkušnja…
Imam AD že nekje od 15.leta. Kratka kronologija…
– 15-18. leta: blaga oblika, uporabljal zelo nevarno kremo Kuterid
– 18-…:
1.Poskusil sem v tujini pri znanem hoemopatu. Pil sem neke kapljice. Ni pomagalo.
2.Pol sem bil pri enem največjih slovenskih dermatologov…tarat že v pokoju…in mi je predlagal umivanje prizadetega dela kože z raztopino, ki vsebuje himalajsko sol. Tudi to mi ni pomagalo.
3Zamenjal osebnega zdravnika. ISTI dan me je nov os.zdravnik napotil na Dermatovenerološko kliniko v Ljubljani. Tam so naredili krvne teste (merijo količine posameznih protiteles, ki izzovejo imunski odziv, ko se vežejo na antigene. Dolga zgodba.)
Tam so ugotovili, da sem močan alergik. Alergičen na pršice (njihove iztrebke), jajca, živalsko dlako,ribe, pelod breze,…
Pol sem jim rekel, da Kuterid ne pomaga in da je uporaba te kreme zelo nevarna na dolgi rok.
In so mi predpisali novo kremo…biološko zdravilo…Protopic. V bistvu gre za sekundarni metabolit nekih mikrobov. Molekula moti signalne poti imunskih celic, ko pride do AD.
Sprva sem jo dobival prek enih ljudi, ki živijo v Avstriji. Pol so jo začeli prodajati tudi pri nas. Seveda na recept. Krema deluje, vendar ni nedolžna in se je treba držati zelo striktno priloženih navodil.
Pred kratkim pa sem odkril Atopiclair. Plus te kreme, da ni nevarna kot Protopic. Pri protopicu se je stvar na dlaneh uredila v roku 3 dni. Pri tej kremi se pa malo vleče. 7dni ali več.
Če potegnem črto ti svetujem ( pa brez zamere) naslednje:
1. Pelji otroka delat krvne teste. Le tako boste natančno vedeli, kaj sproži imunski odziv oz. na kaj je malček alergičen. Toplo priporočam dermatovenerološko kliniko v LJ.
2. Povprašaj dertmatologa (alergologa itd.), če obstaja kakšna preizkušena terapija prav za vaš primer, kjer bolniku dajajo zelo majhne količine snovi na katero je alergičen (tj.del alergena oz. antigen) sprva v majhnih koncentracijah nato v večjih. Tako bi se imunski sistem z leti navadil na ‘nevarno snov’ in ne bi več prihajalo do takšni izpuščajev na koži. Kolikor berem je otrok še zelo majhen in ste v zelo dobrem položaju, da se znebite nevšečnosti.
3. Ne vem točno kje živite. Če ste v mestu peljite otroka (do 18. leta) redno na kmete, naj se umaže z blatom, naj tika živali, hodi v luže. In ne ga držat preveč v čistem. Ta faktor ‘sterilno otroštvo’ je baje pri meni odigral ključno vlogo.
Upam, da se stvari čimprej uredijo!
LP
S.
Hvala, abc, za tvojo izkušnjo.
Najin sin je zdaj star dobrega pol leta in trenutno se njegovo stanje izboljšuje. Najtrdovratnejše ekceme ima na obrazu, tisti po telesu so že skoraj čisto izginili. Testi za alergije, ki so jih naredili na podlagi njegove krvi, so bili negativni. Ker ti testi pri tako majhnih otrocih niso najbolj zanesljivi, ga bodo testirali še tako, da mu bodo na hrbet nalepili obliže. To naj bi natančneje pokazalo, če je res na kaj alergičen.
Če sem prav razumela, je dermatologinja rekla, da je čisto možno, da ni nobene alergije, se pa dermatitis pojavi pri ljudeh, ki so nagnjeni k suhi koži.
Srečno tudi tebi!
Lp, Katarina