Rusija nam je na nek način tako zelo blizu, v resnici pa tako zelo daleč. Zadnje čase se mi zdi, da Slovenci poslušamo in beremo o Rusiji predvsem v povezavi z dvema stvarema. Ena je gospodarstvo. Rusija predstavlja eno od desetih najbolj pomembnih gospodarskih partnerk Slovenije in nekatera naša podjetja, kot so npr. KRKA, RIKO, Gorenje ((Več podatkov o gospodarskih povezavah med Slovenijo in Rusijo boste našli na spletni strani Izvozno okno.)) zelo uspešno delujejo na ozemlju Ruske federacije. Druga stvar pa je vojna v Ukrajini, ko si je Rusija čez noč prilastila ukrajinski polotok Krim. Tako so mi povedali Ukrajinci s Krima, ki so pred zelo slabimi razmerami doma uspeli nov dom najti v Sloveniji.
Sama se v takšne in drugačne politične zgodbe ne želim spuščati, ker enostavno ne vem dovolj, da bi lahko potegnila kakršne koli zaključke. Več o tem bi vam vedel povedati Andrej Stopar, ki je v Rusiji preživel kar nekaj let. O poročanju za RTV SLO o dogajanju v Rusiji, Ukrajini in drugih nekdanjih članicah Sovjetske zveze je pred nekaj meseci izšla tudi njegova knjiga Pax Putina. Pustimo politiko ob strani in si raje poglejmo nekaj drugačnih dejstev o Rusiji. K Andreju Stoparju se bomo pa tudi še vrnili. Brez skrbi, delam na tem. 😉
Rusija, njene meje in druge naravne danosti:
- Rusija oz. uradno Ruska federacija je po velikosti teritorija največja država na svetu, razprostira se kar na 1 osmini kopnega na Zemlji. Del Rusije, ki sega do gorovja Ural, spada v Evropo (to je skoraj polovica kontinenta Evrope), vzhodno od Urala pa je Azija (to je približno ena tretjina vse Azije). Po dolžini meri več kot 10.000 km. Njena pokrajina se spreminja tako zelo počasi, da včasih kdo od Rusov, ko ga vprašaš za pot, reče: “Надо ехать два дня и потом повернуть направо. (Dva dneva se morate peljati naravnost, potem zavijte desno.)”
- Mejo si deli s 16 državami; od zahoda proti jugu in jugovzhodu si sledijo meje na kopnem: Norveška, Finska, Estonija in Latvija, zaradi enklave Kaliningrad pri Baltskem morju si deli mejo tudi z Litvo in Poljsko, sledita Belorusija in Ukrajina. Na jugu meji z Gruzijo in Azerbadžanom, Kazahstanom, Mongolijo, Kitajsko in Severno Korejo. Na vzhodu in severu ima še morske meje z Japonsko in ZDA.
- Klima:
- Вечная мерзлота je večni led oz. permafrost – stalno zamrznjena tla. Od 60 do 65 odstotkov ozemlja Ruske federacije prekriva permafrost, ki se začne na severu (od Korskega polotoka) uin sega praktično čez ves azijski del Rusije do južne meje z Mongolijo. Tla so ponekod zmrznjena do globine 1 km!
- Otoki v Severnem morju in obalni predeli ruskega severa pripadajo polarni pustinji (rus. полярная пустыня). Tam so samo led, mraz in polarni medvedi. Rusi pa tam izvajajo razne vojaške zadeve in razvijajo jedrsko orožje.
- Južno od polarnih pustinj je tundra (rus. тундра), kjer imajo Rusi bogata najdišča niklja in železa. To je tudi območje, kjer je bilo v času Stalina največ taborišč. Taboriščnike pa so “uporabili” za delo.
- Južno od tundre je še eno območje, bogato z raznimi dobrinami Zemlje – tajga (rus. тайга), ki jo prekrivajo širni gozdovi. Pravijo, da je v Vzhodni Sibiriji zato toliko naravnih bogastev, ker so tam zaradi temperatur, ki padejo tudi na -50 °C, Bogu zmrznile roke. Vse, kar je imel v njih mu je padlo na tla.
- Tajgi sledi območje stepe.
- Območje ob Črnem morju, tam kjer leži mesto Soči, ki je februarja 2014 gostilo zimske olimpijske igre, pa ima celo vlažno subtropsko podnebje.
- Med Moskvo in Mongolijo oz. Pekingom poteka ena najznamenitejših železniških prog – Transsibirska železnica. Zgradili so jo konec 19. in v začetku 20. stoletja. Če bi želeli od Moskve do Pekinga potovati brez postankov, bi se z vlakom nepretrgoma vozili 8 dni in 7 noči. Največkrat pa si za tako potovanje potniki vzamejo 2 do 3 tedne. Med potjo se ustavijo, si privoščijo ogled kakšnega mesta na poti, npr. Irkutsk v bližini Bajkalskega jezera, in pot nadaljujejo z naslednjim vlakom. Potovanje je zelo lepo opisal tudi Damjan Končnik na svoji spletni strani: 1. del in 2. del.
- Bajkalsko jezero, ki ga boste našli na jugu Sibirije ob Transsibirski železnici ima največjo zalogo pitne vode na svetu. Imajo pa Rusi tudi malo jezero Karačaj na jugu Urala, kjer so od l. 1951 shranjevali radioaktivne odpadke. To naj bi bilo najbolj onesnaženo jezero na svetu. Radioaktivno sevanje tam pa naj bi bilo tako močno, da bi človek zaradi sevanja umrl v eni uri!
Poseljenost Rusije:
- Prebivalstvo Ruske federacije se od leta 1995 manjša, vseeno pa ostaja na 8. mestu, če upoštevamo koliko prebivalcev imajo posamezne države. Trenutno ((l. 2014)) naj bi na ozemlju Rusije živelo okoli 142 milijonov ljudi, ki pripadajo približno 160 različnim narodom. Samo v Moskvi živi približno 100 različnim nacionalnosti.
- Narodnosti v Rusiji (podatki iz leta 2007):
- Rusi – 70-80 %
- Tatari – 5,5 milijonov
- Ukrajinci – 3 milijoni (od marca 2014, ko je Krim postal del Rusije, je ta številka najverjetneje večja … 5 milijonov)
- Baškiri – 1,6 milijona
- …
- V Rusiji je približno 10 milijonov več žensk kot moških.
Rusija in jeziki:
- Uradni jezik je ruščina, a ljudje, ki pripadajo drugim narodnostim doma najverjetneje ne govorijo rusko, kajne. 🙂 Tako naj bi v Rusiji govorili 130 različnih jezikov, ki spadajo v 6 različnih jezikovnih skupin/družin:
- indoevropejska,
- altajska (republika Altaj na J),
- uralska (na Uralu),
- južnokavkaška ali kartvelska,
- severnokavkaška in
- paleoaziatski jeziki (na Kamčatki).
Ruska valuta:
- Ruski denar se imenuje ruski rubelj – российский рубль, ki ga uporabljajo tudi v Republiki Abhaziji in Južni Osetiji.
Na kaj pomislimo Slovenci, ko nam nekdo reče “Rusija”:
- mraz – ste vedeli, da v Rusiji zima traja od nekaj dni v Sočiju do 9, 10 mesecev na skrajnem severu države?
- Sibirija – Rusija ima v resnici 3 Sibirije: Zahodno, Srednjo in Vzhodno Sibirijo, ki v sebi skrivajo velika naravna bogastva.
- babuška – pravilen izraz za leseno igračko, ki simbolizira družino, je matrjoška (матрёшка)
- vesolje: Ste vedeli, da se ruski astronavti imenujejo kozmonavti? Beseda kozmonavt – космонавт – izhaja iz ruske besede za vesolje – космос.
- Lajka – prvo živo bitje, ki je poletelo v Zemljino orbito. Žal je psica Lajka zaradi stresa in pregrevanja 5-7 ur po vzletu poginila, čeprav so strokovnjaki predvidevali, da bi morala v orbiti preživeti približno en teden. Poletela je 3. novembra 1957 z znamenitim raketoplanom Sputnik 2 – Спутник-2.
- Gagarin – Jurij Aleksejevič je bil prvi človek, ki je 12. aprila 1961 ((Rusi imajo 12. aprila državni praznik)) na krovu raketoplana Vzhod oz. Восток poletel v vesolje.
- nafta, plin – o teh surovinah zadnje čase največkrat poslušamo jeseni in pozimi, ko se Evropejci zbojimo, da nas bo zaradi nenehnih konfliktov med Rusijo in Ukrajino zaradi zemeljskega plina, zeblo. Slovenija naj bi l. 2013 iz Rusije uvozila kar 58 odstotkov plina, ki ga je porabila.
- kaviar – ikra – икра oz. ribja jajčeca, ki so ruska specialiteta. Kupite jo lahko v vsaki ruski delikatesi, ponujajo pa jo tudi nekatere ruske trgovine v Sloveniji. Najdražji in najbolj cenjen kaviar je iz iker jesetra.
- vodka – Kaj lahko v mrzlih dneh človeka pogreje bolj kot vodka? 😉 Na žalost vodka oz. alkohol v Rusiji veliko ljudi tudi ubije. Sploh tisti alkohol, ki ga ljudje nezakonito kuhajo kar doma. Drugače pa je dobro ohlajena vodka sestavni del ruskega obroka. Pijejo čisto vodko, brez dodatkov, zraven pa si privoščijo mastne in ostre prigrizke.
- kučma, krznen plašč – Siva kučma (ушанка oz. меховая шапка), bela brada … seveda, tudi Dedek Mraz, ki od leta 1999 uradno živi v ruskem mestu Veliki Ustjug, je svojo glavo pred mrazom zaščitil s kučmo. To je topla kapa iz krzna. Če ima ob straneh še podaljške za ušesa, ji rečejo pa ušanka oz. ушанка. V Rusiji boste videli tudi veliko krznenih plaščev, ki niso samo topli, ampak predstavljajo tudi prestiž. Cene plaščev so namreč odvisne od tega, katera žival je morala umreti zato, da kakšne gospe ne zebe.
- kettelbell (rus. гиря pomeni utež)- zadnje čase je tudi v Sloveniji vse bolj popularna vadba z utežmi, ki so v Rusiji že dolgo del treningov. Pri nas se je zanje uveljavil angleški izraz kettelbell. Gre za kroglo z ročajem, ki omogoča, da je vadba še boljša. Več o tem pa vprašajte Googla. 😉
- …
Še nekaj zanimivih povezav, povezanih z Rusijo:
- 24 dejstev o Rusiji (ang.)
- Geografija Rusije (rus. страноведение)
- Stvari, ki jih v Rusiji ne smete nikoli govoriti ali delati (v ruščini)
- Čudovita obdelava ruske himne, ki so jo naredili Laibach v sodelovanju z duetom Silence
Hvala lepa! Zelo zanimiv članek.
Želim vam obilo uspehov!
Lep pozdrav!
Pozdravljen, Aleks.
Hvala tebi. 🙂